Tradycja związana z dniem Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym jest dla naszego narodu bardzo ważna. W tym okresie kultywujemy pamięć o naszych bliskich zmarłych. Tłumnie odwiedzamy cmentarze, aby tam oddać hołd, pomodlić się, złożyć wiązankę i zapalić symboliczny znicz. Jest to też czasz zadumy i refleksji nad życiem i śmiercią oraz przemijaniem. W dniach 21-22 października 2024 r. wychowawcy Hufca Pracy w Kolnie zorganizowali dla podopiecznych imprezę kulturalno-oświatową „Sprzątanie zaniedbanych grobów”. Każdego dnia brała udział inna grupa wychowawcza. Młodzież rozmawiała o tradycji tego święta. Dużo informacji wyniosła ze swoich domów rodzinnych. Stwierdziła, że istnieje pilna potrzeba uporządkowania niektórych grobów na kolneńskim cmentarzu. Uznano, że jest to stary cmentarz i wielu rodzin czy też bliskich już nie ma wśród nas. Przygotowano znicze i symboliczne elementy dekoracyjne. Następnie każdego dnia odwiedzano cmentarz w Kolnie. Młodzież wyposażona została w: worki, rękawice, sprzęt ogrodniczy, szczotki i inne narzędzia. Po podziale na grupy przystąpiono do pracy. Sprzątano i usuwano chwasty, zeschłe gałęzie, trawę, wyrzucano stare znicze i wiązanki oraz grabiono liście i czyszczono pomniki oraz krzyże i płyty nagrobne. Akcja zmobilizowała nawet młodzież do segregacji odpadów. Modlono się za zmarłych i palono znicze. Uczestnicy w tym okresie odwiedzili również inne groby związane z historią naszego miasta i regionu. Poznali historię tych miejsc i dzielili się wiedzą.
Uczestnicy chętnie przystąpili do akcji. Cyklicznie każdego roku dbają o zaniedbane groby. Uczyli się szacunku do minionych pokoleń i kultywowali tradycję związaną z dniem Wszystkich Świętych i Zaduszkami. Rozwinęła się też wiedza historyczna.
Autor tekstu: Tomasz Nagórski – st. wychowawca Hufca Pracy w Kolnie
Autorzy zdjęć: Tomasz Nagórski – st. wychowawca Hufca Pracy w Kolnie, Milena Samul – st. wychowawca Hufca Pracy w Kolnie