21 marca przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową ustanowiony przez ONZ w rocznicę masakry dokonanej przez policję w Sharpeville w 1960 r. w RPA. W czasie pokojowej manifestacji przeciwko polityce apartheidu policja otworzyła ogień do protestujących. W wyniku tego aktu przemocy zginęło 69 osób, a 180 zostało rannych. Z tej okazji uczestnicy Hufca Pracy w Kolnie wzięli udział w spotkaniu na temat mechanizmów dyskryminacji oraz sposobów jej przeciwdziałania. Prelekcję poprowadziły policjantki Wydziału Prewencji z KPP w Kolnie.
Historia uczy, że dyskryminacja rasowa prowadzi do katastrofalnych skutków. Należy zachować pamięć o tragicznych wydarzeniach z przeszłości i wykorzystać tę wiedzę, by usunąć uprzedzenia oraz nauczyć się tolerancji, niedyskryminacji i szacunku dla różnorodności na świecie. W związku z powyższym funkcjonariusze podczas spotkania uwrażliwiali uczestników na agresywne zachowania wynikające z uprzedzeń i stereotypów. Wskazali także na konsekwencje prawne skutków niewłaściwego postępowania, agresji rówieśniczej i nie przestrzegania przepisów prawa. Ponadto młodzi ludzie przygotowali gazetkę tematyczną poświęconą problematyce różnorodności rasowej, równości i tolerancji. Na kolorowych kartkach młodzież podkreśliła, czym jest dyskryminacja oraz wyeksponowała hasła propagujące równość. Następnie odbyła się pogadanka na temat dyskryminacji.
Było to bardzo ważne i pouczające spotkanie. Dzięki niemu uczestnicy po raz kolejny zrozumieli, że efektem zasady równości człowieka wobec człowieka jest wzajemnie należny szacunek, brak przejawów dyskryminacji oraz poszanowanie godności i wolności.
Autor tekstu: Agnieszka Duda – p.o. komendanta Hufca Pracy w Kolnie
Autor zdjęć: Agnieszka Duda – p.o. komendanta Hufca Pracy w Kolnie, Katarzyna Polkowska-Wilczewska – doradca zawodowy