18 kwietnia 2024 roku uczestnicy Hufca Pracy w Kolnie obchodzili Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków. Święto zostało ustanowione w 1983 roku przez Międzynarodową Radę Ochrony Zabytków.
Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków to także święto wszystkich osób, które wkładają wiele wysiłku w ratowanie zabytków i opiekę nad nimi – konserwatorów, historyków sztuki i architektury, urbanistów, archeologów i przedstawicieli innych zawodów, pracujących na rzecz ochrony zabytków. Głównym celem Międzynarodowego Dnia zabytków jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy dotykające dziedzictwo kulturowe. To wyjątkowa okazja do dyskusji na temat zabytków, które znajdują się w naszym mieście. Kolno, miasto leżące w województwie podlaskim, ale na historycznym Mazowszu ma już 599 lat. Historia miasta jest długa i zarazem niezwykle interesująca. Los nie zawsze był dla mieszkańców łaskawy. Kolno na przestrzeni dziejów pustoszyły pożary i konflikty wojenne. To sprawiło, że do naszych czasów przetrwało niewiele zabytków.
Najstarsze zachowane obiekty, które odwiedzili uczestnicy związane są przede wszystkim z architekturą sakralną. Wymienić warto chociażby zespół Kościoła parafialnego pod wezwaniem świętej Anny, którego neoklasycystyczna zabudowa pochodzi z 1834 roku. Sukcesywna rozbudowa świątyni zaowocowała także barokową dzwonnicą z 1862 roku. Do czasów obecnych zachował się średniowieczny układ urbanistyczny w rejonie Placu Wolności, wpisany do rejestru zabytków w 1958 roku. Miejsce, które podziwiała młodzież jest sukcesywnie modernizowane i stanowi dziś atrakcyjną przystań dla mieszkańców i turystów. Przy ulicy Strażackiej znajduje się pamiątka po licznej społeczności żydowskiej, mieszkającej w Kolnie w przeszłości. Został tu wybudowany w połowie XIX wieku budynek, który do II wojny światowej pełnił funkcję Synagogi. Kupiony przez prywatnego przedsiębiorcę obiekt starannie odrestaurowano. Pełni obecnie funkcję hotelu z restauracją. Młodzi ludzie nie mogli przeoczyć również cmentarza parafialno-rzymsko-katolickiego, gdzie zwrócili uwagę na ogrodzenie i bramę cmentarną murowaną z 1809 roku.
Spotkanie odbyło się w formie pogadanki i przybliżenia ciekawostek i historii związanych z Kolnem. Wszyscy dobrze wiemy, ze znajomość lokalnego dziedzictwa kulturowego pozytywnie wpływa na wychowanie młodzieży i ma duże znaczenie w odkrywaniu własnej tożsamości.
Autor tekstu i zdjęć: Agnieszka Duda – p.o. komendanta Hufca Pracy w Kolnie