10 maja Wojska Obrony Terytorialnej obchodzą swoje święto – Dzień Dumy z Munduru, które zostało ustanowione za zgodą Ministra Obrony Narodowej na ten rok. Wydarzenie to okazja do uhonorowania i promowania służby wojskowej, a także do podnoszenia świadomości w społeczeństwie w zakresie obronności Państwa.
Tego dnia uczestnicy Hufca Pracy w Kolnie wzięli udział w zajęciach podczas których dowiedzieli się, jak wygląda służba wojskowa, zapoznali się z rodzajami sił zbrojnych w Polsce i wojskowymi stopniami, a także historią powstania Wojsk Obrony Terytorialnej. Wychowawca przedstawił też etapy ścieżki kariery zawodowej, czyli, co trzeba zrobić, żeby zostać żołnierzem tzw. Terytorialsów. Podczas spotkania wielokrotnie podkreślono, że służba wojskowa to doskonały sposób na samorealizację i rozwój zawodowy, który jednocześnie kształtuje tak potrzebne dziś wartości, jak odpowiedzialne i bezinteresowne wspieranie społeczeństwa, szacunek dla państwa i symboli narodowych oraz – w wymiarze czysto ludzkim, szacunek dla drugiej osoby. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem uczestniczyli w prelekcji.
Dzięki inicjatywie takiej jak Dzień Dumy z Munduru wszyscy żołnierze łączący służbę z nauką lub z pracą pełniący terytorialną służbę wojskową oraz aktywną rezerwę, służący w Wojskach Obrony Terytorialnej, mają możliwość tego dnia reprezentować formację, uczestnicząc w swoich miejscach pracy lub szkole w umundurowaniu wojskowym. Jest to doskonała okazja do pokazania żołnierzy w cywilnym środowisku oraz do rozmów z bliskimi, znajomymi, współpracownikami i przełożonymi na temat służby wojskowej i jej wpływu na życie codzienne. To także świetna okazja do podkreślenia wartości współpracy między sektorem prywatnym a obronnością Państwa.
Autor tekstu: Milena Samul - wychowawca Hufca Pracy w Kolnie
Zdjęcia: Tomasz Nagórski - wychowawca Hufca Pracy w Kolnie