Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 roku jako protest ludności żydowskiej przeciwko jego likwidacji. Hitlerowscy oprawcy bardzo brutalnie obeszli się z ludnością żydowską, mordując ją, wywożąc do obozów zagłady. Getto zostało doszczętnie zniszczone i zrównane z ziemią.
Młodzież uczciła to wydarzenie ciekawą imprezą kulturalno-oświatową „81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim”. Na wstępie wychowawca wygłosił krótką prelekcję wprowadzając młodzież w istotę zagadnienia. Następnie wyjaśniono sens słów: „Łączy nas pamięć”. Stwierdzono, że o wydarzeniach należy mówić, przypominać i czcić. Pamiętać trzeba ku przestrodze, aby te okrutne czasy Holokaustu nigdy więcej się nie powtórzyły! Potem zebrani z wielkim przeżyciem słuchali archiwalnej piosenki zaczerpniętej z kultury żydowskiej „Warszawo ma”. Była ona inspiracją do wykonania żonkili, jako symbolu szacunku i pamięci o powstaniu w getcie warszawskim. Młodzież wykonała je niezwykle starannie i dokładnie. Wykorzystane one zostaną podczas uczczenia obchodów rocznicowych. Następnie zebrani obejrzeli film mówiący o dowódcach powstania, okolicznościach wybuchu oraz jego przebiegu. Na koniec uczestnicy zabierali głos na temat bohaterstwa ludności żydowskiej.
Młodzież pogłębiła wiedzę historyczną. Rozwinęły się również zainteresowania plastyczne i muzyczne. Uczono szacunku do dorobku minionych pokoleń. Kształcona była postawa patriotyczna i duma narodowa.
Autor tekstu i zdjęć: Tomasz Nagórski – wychowawca Hufca Pracy w Kolnie