Młodzież z Hufca Pracy w Grajewie przyłączyła się do inicjatywy Muzeum Polon, by upamiętnić rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim, które wybuchło 19 kwietnia 1943 roku. Zorganizowano „Akcję żonkile”, której celem było uczczenie pamięci bohaterskich bojowników i ofiar getta. Ta symboliczna akcja przypomina nam o heroicznej walce i tragicznych losach ludzi, którzy stawili opór przeciwko nazistowskiemu okrucieństwu.
Na budynku Hufca Pracy zawisł plakat, który zawiera informacje dotyczące powstania. Umieszczono na nim żonkila - kwiat, który od lat jest symbolem pamięci o wydarzeniach z getta warszawskiego. To właśnie te proste, lecz pełne znaczenia kwiaty, miały być wyrazem solidarności i hołdu dla tych, którzy walczyli o godność i wolność. Uczestnicy przygotowali również papierowe żonkile, które umieszczono przed budynkiem Hufca i zaniesiono do miejskiej biblioteki. Tam, w duchu otwartości i pamięci, każdy przechodzień mógł wziąć jeden z tych kwiatów, jako wyraz osobistego uczczenia pamięci powstańców getta warszawskiego. Ta forma oddania hołdu nie tylko uwzględniała symboliczny gest, ale także angażowała społeczność lokalną do aktywnego uczestnictwa w upamiętnianiu historii.
Akcja „Żonkile” jest doskonałym przykładem tego, jak młodzi ludzie mogą angażować się w upamiętnianie historii i kultywowanie pamięci narodowej. Poprzez takie inicjatywy nie tylko możemy uczcić pamięć tych, którzy zginęli w walce o wolność, ale również uczymy się z historii i czerpiemy inspirację do działania na rzecz wartości, które są fundamentem naszego społeczeństwa. Warto docenić zaangażowanie młodzieży i nadzieję, jaką niosą takie inicjatywy. Dzięki nim pamięć o tragicznych wydarzeniach przeszłości nie ginie, a dziedzictwo bohaterów staje się inspiracją dla kolejnych pokoleń.
Autor tekstu i zdjęć: Magdalena Laska - wychowawca Hufca Pracy w Grajewie