Trwa integracja klasy I BS w Wojewodzinie. Uczestnicy w dalszym ciągu lepiej się poznają, a przy okazji ostatniego spotkania z wychowawcą z Hufca Pracy w Grajewie mogli nie tylko spędzić ze sobą czas w luźnej atmosferze, ale też sprawdzić swoje umiejętności pracy w zespole. Podzieleni na grupy, za zadanie dostali skonstruowanie jak najwyższej wieży z makaronu, a budowla musiała utrzymać się przez minimum 5 sekund.
Rywalizacja spotkała się z dużą aprobatą, a uczestnicy wykazali się pomysłowością i kreatywnością w podejściu do zadania. Budowanie wieży wymagało od nich nie tylko sprawności manualnej, ale przede wszystkim opierało się na dobrej komunikacji i współpracy w grupach. Każda z drużyn starała się jak najlepiej wykorzystać dostępne materiały, dzięki czemu powstało kilka różnorodnych konstrukcji – od stabilnych, prostych wież po bardziej skomplikowane i wymyślne kształty.
Test stabilności wyłonił zwycięzców- najwyższą, a jednocześnie najbardziej stabilną wieżę udało się zbudować grupie chłopców, którzy kształcą się w zawodach mechanik pojazdów samochodowych oraz murarz-tynkarz. Ich wieża nie tylko przewyższyła pozostałe konstrukcje, ale również wytrzymała test pięciosekundowej stabilności bez żadnych problemów. Nie było to przypadkowe zwycięstwo – przyszli mechanicy i murarze muszą wykazywać się zdolnościami technicznymi, precyzją i zrozumieniem zasad stabilności konstrukcji. Umiejętność dokładnego planowania, cierpliwość oraz zręczność manualna, które są niezbędne w ich zawodach, znalazły idealne zastosowanie podczas tego zadania.
Zabawy tego typu nie tylko wymagają od uczestników nieszablonowego myślenia oraz elastycznego podejścia do problemów, ale są też świetnym sposobem na zacieśnianie więzi w grupie.
Autor tekstu: Magdalena Laska – st. wychowawca HP w Grajewie
Autor zdjęć: Magdalena Laska – st. wychowawca HP w Grajewie