• Kontrast strony

PL Finansowane przez Unię Europejską POS                                       Logo OHP Zarządz KG.BKS.021.48.2019

W ostatnim tygodniu marca zakończyła się mobilność edukacyjna w Niemczech, gdzie 12-osobowa grupa uczestników z Hufca Pracy w Kaliszu przez miesiąc doskonaliła swoje kompetencje w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej "Praktyki zagraniczne – obraz Twojego zawodu w Europie". Nadszedł teraz czas na podsumowanie rezultatów działań.

Podczas spotkania ewaluacyjnego projektu, które odbyło się 3 kwietnia 2023 roku w Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Kaliszu, młodzież wielokrotnie podkreślała, że korzyści, z odbycia praktyk za granicą, są bardzo duże. Już przed wyjazdem uczestnicy wiedzieli, że staż międzynarodowy zwiększy ich doświadczenia zawodowe i umiejętności komunikacyjne. Podczas pobytu zagranicznego trzeba stawić czoła trudnym sytuacjom. Trzeba nauczyć się, jak sobie z nimi radzić i komunikować się z innymi, aby osiągnąć zadowalające rozwiązania.

Alicja Wichorska i Weronika Fedorowicz, które kształcą się w zawodzie fryzjera, z entuzjazmem mówią, że uczestnictwo w międzynarodowym stażu sprawi, że wyróżnią się z tłumu wśród innych kandydatów na rynku pracy. Tylko niewielki procent osób starających się o pracę może pochwalić się zagranicznym doświadczeniem nie tylko zawodowym, ale i życiowym.

Gabriela Świderska dodaje, że udział jest wspaniałym doświadczeniem, które nie tylko wzbogaca CV i pozwala ubiegać się o dobrą pracę, ale także uczy samodzielności i pozwala nawiązać międzynarodowe przyjaźnie i znajomości na całe życie.

Ewaluacja projektu jest realizowana w trzech etapach: podczas działań przygotowawczych, w trakcie pobytu zagranicznego oraz po zakończeniu praktyk swoje opinie wyrażają zarówno uczestnicy, jak i opiekunowie oraz instruktorzy nauki zawodu. Tak szczegółowo zaplanowany proces służy osiągnięciu jak najlepszych rezultatów międzynarodowych programów w Wielkopolskiej Wojewódzkiej Komendzie OHP w Poznaniu. Koordynatorzy z organizacji przyjmującej oraz polscy opiekunowie grupy na co dzień dbali o wysoką jakość praktyk zagranicznych oraz realizację wszystkich celów mobilności.

Umiejętności nabyte podczas wyjazdu zostaną zweryfikowane przez nauczycieli przedmiotów zawodowych oraz instruktorów praktycznej nauki zawodu w zakładach pracy. Uczestnicy będą również mogli podzielić się swoimi odczuciami i opiniami podczas bezpośrednich rozmów z opiekunami, innymi nauczycielami oraz kolegami ze szkoły oraz ocenić przydatność praktyk dla rozwoju zawodowego.

          Tekst: Ewa Kalińska
Zdjęcia: Ewa Kalińska, Jacek Stokłosa

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.