W dniach 6-10 czerwca grupa młodzieży z 2-1 OSiW w Grudziądzu (6 osób) wraz grupami: z Litwy (VšĮ Kretingos technologijos ir verslo mokykla) oraz z Łotwy (Valmieras Novada Pasvaldiba) przebywała w Kretyndze na wymianie młodzieży (2019-3-LT02-KA105-006561, Erasmus+).
W czasie wymiany uczestnicy poznali trzy miasta: Kretingę, Klaipedę i Palangę. Dzięki spotkaniu z przewodnikiem mieli okazję poznać historię miasta Kretinga i jej polskie akcenty, takie jak pierwszy Kościół wraz z Zakonem wybudowany przez Jana Karola Chodkiewicza. Zapoznali się z zasadami działania kalendarza i zegara słonecznego usytuowanego w parku miejskim, a także brali udział w zajęciach wyrobu tradycyjnych słodyczy w Manufakturze Cukierków. Klaipeda przywitała młodzież warsztatami z zakresu zielarstwa przeprowadzonymi w Ogrodzie Botanicznym, gdzie rośnie około 400 gatunków ziół leczniczych. Następnie uczestnicy wymiany udali się w rejs statkiem na drugi brzeg zatoki, gdzie mieści się Muzeum Morza, Akwarium i Delfinarium. Była to niesamowita okazja spotkania na żywo ze zwierzętami morskimi oraz poszerzenia swojej wiedzy na temat podwodnego świata. W miejscowości Palanga młodzież miała okazję odkryć kolejne polskie akcenty w litewskiej historii oraz zwiedzić Muzeum Bursztynu mieszczące się w rozległej i okazałej rezydencji należącej kiedyś do rodziny Tyszkiewiczów. Mieszczące się tam zbiory tego „złotego surowca”, jakie mogli oglądać, były imponujące. Muzeum Bursztynu w Palandze posiada też największą kolekcję owadów zatopionych w bursztynie.
Głównym tematem wymiany był zdrowy styl życia, tym samym 18 uczestników z 3 w/w krajów brało udział w zajęciach warsztatowych poszerzających wiedzę i umiejętności z zakresu zdrowego odżywiania oraz pozytywnego wpływu aktywności fizycznej. Zdobytą wiedzę mogli wprowadzić w życie w trakcie zajęć kulinarnych obejmujących przygotowanie zdrowych, słodkich przekąsek bez dodatku cukry, a także zespołowej pracy w celu przyrządzenia zbilansowanego i odżywczego śniadania. Ponadto codziennie podejmowali aktywność sportową, w celu wyrobienia zdrowego nawyku „codziennego ruchu”. Uczestnicy brali udział w zajęciach gimnastycznych, grach zespołowych i dużo spacerowali. W celu urozmaicenia form ruchu wzięli udział w nauce tańca Street Dance z instruktorem, wodnym aerobiku w Aquaparku oraz Nordic Walking’u. Nie zabrakło też wyzwań, gdzie młodzi ludzie mieli okazję sprawdzić swoje fizyczne umiejętności i wytrwałość wybierając się na 5 tras o różnym poziomie trudności w parku linowym mieszczącym się w Centrum Rozrywki HBH. Uczestnicy nie tylko pokonywali wymyślne przeszkody w koronach drzew, ale mieli też okazję wykonać skok na linie z wysokości 15 metrów i poznać niezbędne zasady bezpieczeństwa wymagające uprawiania sportów ekstremalnych.
Mówiąc o wymianie międzynarodowej nie sposób pominąć jednego z najważniejszych czynników, jakim są ludzie. Młodzież miała okazję poznać swoich rówieśników z sąsiednich krajów, wymienić się wiedzą, poglądami i doświadczeniami. Dzięki takiej okazji zawiązało się wiele międzynarodowych i międzykulturowych przyjaźni, które uczestnicy wymiany będą pamiętać przez lata. Dodatkowym akcentem edukacyjnym była oczywiście komunikacja w języku angielskim, co pozwoliło uczestnikom na sprawdzenie swojej wiedzy i umiejętności lingwistycznych w praktyce. Młodzież jednak nie poprzestała tylko na korzystaniu z języka angielskiego, ale także uczyła się od siebie nawzajem zwrotów w swoich ojczystych językach, co tylko spotęgowało wielokulturowy i edukacyjny charakter wymiany.
Młodzież jest bardzo zadowolona z możliwości wyjazdu na Litwę i udziału w wymianie będącej częścią projektu, która w ich ocenia wzbogaciła ich o nową wiedzę i doświadczenie, a także zwróciła uwagę na istotne w dzisiejszych czasach umiejętności językowe, dzięki którym można z łatwością zwiedzać różne zakątki świata i poznawać niesamowicie ciekawych ludzi. Młodzież z 2-1 OSiW w Grudziądzu nigdy nie zapomni tego cennego doświadczenia, zbiera siły na działania upowszechniające. Zapytani czy w przyszłości wzięliby jeszcze raz udział w międzynarodowej wymianie – bez wahania odpowiedzieli „tak, oczywiście”.