13 czerwca zakończyliśmy ostatnie działania w ramach projektu „Bezpieczna przystań”, realizowanego z programu Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Przez 28 dni nasi podopieczni zza wschodniej granicy uczestniczyli w szeregu inicjatyw, których głównym celem była poprawa samopoczucia naszych gości oraz polepszenie ich funkcjonowania w zupełnie nowej dla nich rzeczywistości.
Z radością informujemy, iż udało się uzyskać wszystkie założenia merytoryczne. Nie byłoby to możliwe gdyby nie ogromne zaangażowanie kadry związanej z projektem.
Początkowo nieśmiali i niepewni, uczestnicy z dnia na dzień stawali się bardziej otwarci, a zachęcani do działania - pewniejsi siebie. W przeprowadzanych rozmowach m.in. z psychologiem zauważyć można było, że wzrosło ich poczucie bezpieczeństwa oraz własnej godności, a także skutecznie następuje proces adaptacji.
Każde zajęcia, choć tak różne od siebie, dawały wiele radości, dostarczały chwil wytchnienia od codzienności, a także pozwoliły na integrację z lokalną społecznością.
W trakcie trwania projektu odbył się cykl warsztatów m.in. z rękodzieła, na temat zdrowego stylu życia, zajęcia kreatywno rozwijające, sportowe oraz szereg wyjść m.in. na bowling i basen. Odbywały się także indywidualne spotkania z psychologiem ale też zajęcia grupowe, których głównym celem było rozładowanie złych emocji oraz zminimalizowanie skutków traumatycznych przeżyć. Ważnym punktem projektu były lekcje polskiego, dzięki którym wielu z uczestników zaczęło rozumieć, a nawet rozmawiać w języku kraju, w który przyszło im żyć po opuszczeniu Ukrainy. Dzięki temu integracja z mieszkańcami naszego miasta stała się dla nich zdecydowanie łatwiejsza.
W ostatnim dniu projektu zorganizowane zostało uroczyste zakończenie działań, w którym oprócz gości z Ukrainy wzięła udział Zastępca Dyrektora naszego Centrum – Pani Sylwia Kordylas oraz kadra. Podczas spotkania odbył się skromny poczęstunek i zostały wręczone certyfikaty udziału w inicjatywie pt „Bezpieczna przystań”. Pani Dyrektor podziękowała wszystkim uczestnikom oraz osobom zaangażowanym w projekt za owocną współpracę, podkreśliła również jak ważna jest integracja środowiska uchodźców z lokalną społecznością, wskazując na wielką siłę drobnych gestów ze strony mieszkańców Pleszewa m.in. organizacja wielu zbiórek na rzecz uchodźców, czy pomoc w znalezieniu nowego miejsca zamieszkania.
„Czasami wcale nie trzeba wiele, by pomóc posklejać czyjś świat na nowo. Nie bez znaczenia są drobne gesty życzliwości, pomocna dłoń wyciągnięta przez nieznajomych, wsparcie w trudnych momentach lub po prostu słowa otuchy – powiedziała Pani Sylwia Kordylas.
Na sam koniec Pani Zastępca Dyrektora CKiW OHP w Pleszewie zachęciła wszystkich obywateli Ukrainy do aktywnego włączania się w życie naszego miasteczka oraz zapewniła, iż jego mieszkańcy mają otwarte serca i w razie potrzeby chętnie służą pomocą.
17 maja rozpoczęliśmy realizowanie inicjatywy „Bezpieczna przystań” współfinansowanej ze środków Programu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Na ten cel udało nam się pozyskać 27 440,00 zł.
Nasze działania skupiają się głównie na zapewnieniu pomocy psychologicznej mieszkającym na terenie naszego Centrum Uchodźcom z Ukrainy, nauce języka polskiego, zorganizowaniu czasu wolnego aby mieli możliwość spędzenia go aktywnie i twórczo.
Zależy nam na poprawie samopoczucia naszych gości, a tym samym na polepszeniu funkcjonowania w ich nowej rzeczywistości. Zaproponowane przez nas aktywności skupiają się wokół zajęć plastycznych, warsztatów kulinarnych i sportowych. Ważną formą spędzania czasu wolnego będą aktywności sportowo-kulturalne tj. wyjścia do kina, na basen, bowling czy siłownie. Zaplanowane zajęcia będą odbywały sie w formie warsztatów, których celem będzie próba rozładowania negatywnych emocji uczestników, przezwyciężania w nich lęku i strachu. Wszystkie zaprojektowane formy pomocy mają na celu zbudowanie poczucia bezpieczeństwa i wzmocnienie własnej godności.