W dniu 28 maja 2024 roku w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Chraplewie odbyło się XII Święto Polskiej Niezapominajki. Tegoroczne wydarzenie, zorganizowane pod hasłem "Współczesne podróże Emilii Sczanieckiej po Europie", zgromadziło wielu uczestników i gości, którzy wspólnie celebrowali zarówno pamięć o wybitnej postaci, jak i piękno polskiej przyrody oraz wartości edukacyjne.
Wydarzenie rozpoczął Kierownik Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Chraplewie – Pani Agnieszka Piasek, która powitała przybyłych gości i młodzież. Wśród zaproszonych gości byli: Wójt Gminy Kuślin – Pan Paweł Kubiak, Sekretarz Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych – Pani Iwona Karbowska, Przedstawicielki Ośrodka Pomocy Społecznej w Kuślinie – Pani Alina Łuczak i Pani Mariola Wesołowska, Leśniczy Leśnictwa Lwówek – Pan Tomasz Piasek, Kierownik Komisariatu Policji w Kuślinie – Aspirant sztabowy Pan Krzysztof Szulc, Dzielnicowy Chraplewa Sierżant sztabowy – Pan Krzysztof Utracik, Pan Włodzimierz Hibner – kandydat do europarlamentu oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Emilii Sczanieckiej w Michorzewie i Zespołu Szkół w Wąsowie wraz z nauczycielami i Dyrekcją, a także dzieci z przedszkola Janka Wędrowniczka z Chraplewa. Następnie do uczestników wydarzenia dołączyły dwie niezwykłe postacie – Emilia Sczaniecka – z dawnych lat oraz Emilia Sczaniecka – z dzisiejszych czasów.
Młodzież przygotowała prezentację, przybliżając postać znanej działaczki społecznej i filantropki z XIX wieku, która była postacią niezwykle zasłużoną dla polskiej historii i kultury. Jej życie i działalność stały się inspiracją dla tegorocznego święta, które miało na celu ukazanie jej współczesnych podróży po Europie w kontekście edukacyjnym i społecznym.
Wydarzenie obfitowało w różnorodne atrakcje, które miały na celu zarówno edukację, jak i integrację uczestników. W programie znalazły się liczne konkurencje dla poszczególnych drużyn, które zabrały młodzież w podróż po dwunastu krajach Unii Europejskiej. W każdym kraju na młodzież czekały zadania związane z historią, kulturą lub tradycją danego kraju. Między innymi w Szwecji młodzież miała za zadanie ułożyć z drewnianych kloców budynek pałacu, w Holandii przejechać na rowerze tor przeszkód, w Finlandii przejechać się na wieloosobowych nartach, a we Włoszech upiec pizzę.
W trakcie trwania święta odbyły się również warsztaty wikliniarskie, które zintegrowały uczestników oraz rozwinęły ich kreatywność. Uczestnicy jednostki umilili również czas najmłodszym – malując twarze przedszkolakom. Młodzież wraz z instruktorami praktycznej nauki zawodu przygotowała tradycyjne dania krajów europejskich. Wśród przygotowanych potraw znalazły się: sałatka cezar z Włoch, tradycyjna sałatka niemiecka – Kartoffelsalat, carpaccio z buraka, ciasto francuskie z gruszką i serem pleśniowym, pizza oraz tradycyjna polska sałatka jarzynowa.
Po zakończeniu wszystkich konkurencji odbyło się podsumowanie zmagań młodzieży. Kwalifikacja końcowa wyglądała następująco:
Zawody strzeleckie:
Mistrz Strzelców: Aleksander Kwiatkowski – Ośrodek Szkolenia i Wychowania w Chraplewie,
I Vice Mistrz: Wojciech Kawa – Szkoła Podstawowa w Wąsowie,
II Vice Mistrz: Dawid Adamczak – Szkoła Podstawowa w Michorzewie.
Konkurs Platyczny:
I miejsce: Agata Rapa — Ośrodek Szkolenia i Wychowania w Chraplewie,
II miejsce: Olga Jans – Szkoła Podstawowa w Wąsowie,
III miejsce: Dawid Adamczak – Szkoła Podstawowa w Michorzewie.
Klasyfikacja Generalna:
I miejsce: Szkoła Podstawowa w Wąsowie,
II miejsce: Szkoła Podstawowa w Michorzewie,
III miejsce: Ośrodek Szkolenia i Wychowania w Chraplewie.
Uroczystego wręczenia nagród dokonał Wojewódzki Komendant OHP – Pani Agnieszka Kotewicz-Wojnowska.
XII Święto Polskiej Niezapominajki w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Chraplewie okazało się wyjątkowym wydarzeniem, które połączyło edukację z zabawą oraz refleksją nad wartościami promowanymi przez Emilię Sczaniecką. Dzięki zaangażowaniu organizatorów, uczestników oraz gości, udało się stworzyć atmosferę pełną inspiracji, wiedzy i wzajemnego szacunku.
Do zobaczenia za rok na XIII Święcie Polskiej Niezapominajki!
Tekst: Marianna Duda, Aleksandra Baranowska