Światowy Dzień Miast ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych i po raz pierwszy obchodzony był w 2014 roku, którego przewodnim tematem jest "Better City, Better Life", czyli "Lepsze miasto, lepsze życie". Każdego roku przez Zgromadzenie wybierany jest inny podtemat, aby promować sukcesy urbanizacji, albo stawiać czoła konkretnym wyzwaniom wynikającym z uprzemysłowienia miast. W tym roku temat wiodący brzmi "Act Local to Go Global" czyli "Działaj lokalnie, aby działać globalnie".
W powyższe przedsięwzięcie aktywnie włączyli się uczestnicy Hufca Pracy w Ostrowie Wielkopolskim i uczniowie Zespołu Szkół Transportowo-Elektrycznych, którzy podczas wycieczki, poznali historię powstania miasta, zabytki architektoniczne, edukacyjne i osiągnięcia miasta na przestrzeni lat.
Pierwszym zabytkiem, który odwiedziła młodzież, był stary cmentarz katolicki św. Stanisława Biskupa, który jest najstarszą istniejącą i nadal czynną nekropolią w Polsce. Dzięki przewodnikowi z Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, uczestnicy poznali historię powstania cmentarza, który powstał w 1784 roku oraz osób zasłużonych dla historii Ostrowa Wielkopolskiego i Wielkopolski: powstańców, społeczników, działaczy patriotycznych, pisarzy, lekarzy i nauczycieli. Młodzież odszukała nagrobki: ks. Augustyna Szamarzewskiego, Juliana Handke z Domaszewskich, który pochodzi z 1842 roku, weterana powstania styczniowego Józefa Kajzera, kaprala 60 Pułku Piechoty pierwszej ofiary II wojny światowej na terenie Ostrowa Jana Ładubieca, legionisty dr. Mariana Poleskiego, ks. Augustyna Szamarzewskiego patrona polskich spółek zarobkowych, ks. Jana Kompałły twórcy gimnazjum w Ostrowie Wielkopolskim, jak również Ignacego Taczaka, doktora medycyny, brata gen. Stanisława Taczaka – dowódcy powstania wielkopolskiego.
Po zwiedzeniu starego cmentarza rzymsko-katolickiego, młodzież udała się w kierunku Placu Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim, przy którym znajduje się Konkatedra św. Stanisława Biskupa, która powstała około roku 1906, posiada ozdobnie zwieńczone ryzality, licowane czerwoną cegłą i białym tynkiem, Dom Katolicki, który powstał pod koniec XIX wieku, obiekt był jednym z najważniejszych ośrodków narodowych w Ostrowie Wielkopolskim w latach pruskich, Sąd Rejonowy, który powstał 1863 roku z fundacji Bogusława Radziwiłła.
Następnie młodzież udała się na ulicę Gimnazjalną, gdzie uczestnicy poznali historię Liceum Ogólnokształcącego, mieszczącego się w budynku z 1845 roku – pierwszego Katolickiego Gimnazjum im. Wojciecha Lipskiego i księdza Kompałły.
Ostatnim zabytkiem, którego historię poznała młodzież, był ostrowski Ratusz, ufundowany przez księcia Antoniego Radziwiłła, zaprojektowany przez Johanna Heinricha Haeberlina w stylu neorenesansowym. Aktualnie w ostrowskim Ratuszu mieści się Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, które wielokrotnie odwiedzany jest przez reprezentacyjnych włodarzy.
– Poznanie historii miasta Ostrowa Wielkopolskiego, było dla mnie ciekawym doświadczeniem. Poznałem, ciekawe zabytki, historię rozwoju miasta i regionu – relacjonuje Maciej Tomczyk.
Tekst: Monika Szymanek, Monika Krzywda-Błaszczyk
Zdjęcia: Monika Krzywda-Błaszczyk