W dniach od 27 do 28 października 2023 roku młodzież z Hufca Pracy w Kole włączyła się w 21 Kwestę Cmentarną zorganizowaną pod patronatem Stowarzyszenia Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą.

Celem tej akcji było pozyskanie datków pieniężnych na renowację zabytkowych nagrobków i pomników znajdujących się na kolskich nekropoliach. Wolontariusze swoje kwestowanie rozpoczęli od spotkania z organizatorami, od których otrzymali identyfikatory, ulotki i puszki na datki, aby wyróżnić się wśród odwiedzających cmentarz. Podczas kwesty, uczestnicy rozdawali ulotki informacyjne opisujące cel i znaczenie akcji, ich zaangażowanie i poświęcenie widoczne były od samego początku.

Młodzi wolontariusze nie tylko zbierali środki, ale również byli gotowi odpowiedzieć na pytania odwiedzających groby bliskich i podzielić się wiedzą o historii zabytkowych nagrobków i pomników, które stanowią nie tylko ważną część dziedzictwa miasta, ale również bogatą opowieść o przeszłości regionu. Ta kwesta była nie tylko sposobem na pozyskanie funduszy na renowację zabytkowych pomników, ale również wyrazem szacunku do historii.

Młodzież z Hufca Pracy w Kole pokazała, że ma potencjał, aby wpływać pozytywnie na przyszłość miasta, dbając jednocześnie o dziedzictwo przeszłości. Kwesta Cmentarna była wyjątkowym wydarzeniem, które pokazało, że młodzież stanowi ważną siłę w ochronie dziedzictwa kulturowego i w działaniach dobroczynnych. To również wzór solidarności i współpracy między różnymi pokoleniami dla wspólnego dobra społeczności. Wydarzenie to z pewnością pozostawi trwałe wrażenie na uczestnikach kolskiego Hufca Pracy.

30.10.23 Koło 2

Tekst: Janina Karasiak
Zdjęcia: Janina Karasiak, Adam Sochacki

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.