• Kontrast strony

W dniu 17 maja 2024 roku w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Niechanowie odbyło się szkolenie przeprowadzone na podstawie Ogólnopolskiego programu szkoleń z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej w Ochotniczych Hufcach Pracy. Zajęcia przeprowadzone były przez wykwalifikowanych ratowników medycznych z tutejszej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej.

W szkoleniu udział wzięła młodzież oraz kadra jednostki. Szkolenie składało się z dwóch części. W części teoretycznej przypomniano numery alarmowe oraz jakie informacje powinno zawierać zgłoszenie telefoniczne do służb ratunkowych, zapoznano uczestników z terminami medycznymi dotyczącymi pierwszej pomocy.

Cześć praktyczna polegała na przejściu pięciu stanowisk, na których odbywały się pokazy oraz ćwiczenia. Na pierwszym stanowisku młodzież szkolona była z zakresu oceny przytomności i oddechu poszkodowanego, równocześnie zdobywała umiejętność ułożenia poszkodowanego w pozycji bezpiecznej. Na drugim stanowisku ćwiczono prowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Kolejnym etapem było szkolenie przeprowadzone na fantomie z defibrylatorem AED – jest to urządzenie, które pomaga w procesie rozpoznawania rytmu serca oraz informuje osobę udzielającą pomoc o konieczności rozpoczęcia defibrylacji.

Dużym zainteresowaniem żeńskiej części uczestniczących w szkoleniu były ćwiczenia przeprowadzone na fantomie niemowlaka. Ostatnim stanowiskiem był fantom głowy przeznaczony do ćwiczeń udrażniających górne drogi oddechowe za pomocą rurek ustno-gardłowych. Na koniec szkolenia kursanci zapoznali się z wyposażeniem oraz możliwościami użycia wyposażenia torby ratowniczej R1.

OSIW N 21.05 1OSIW N 21.05 2

Tekst: Mirosław Jankowski
Zdjęcia: Joanna Adamczewska

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.