• Kontrast strony

Ubóstwo menstruacyjne odnosi się do braku dostępu do podstawowych produktów higienicznych potrzebnych podczas menstruacji, takich jak: podpaski, tampony czy kubeczki menstruacyjne. Problem ten obejmuje również brak edukacji na temat menstruacji i brak prywatnych, bezpiecznych miejsc do zmiany środków higienicznych.

Kadra Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Niechanowie, chcąc zapewnić uczestniczkom łatwy dostęp do niezbędnych produktów higienicznych, udostępniła podopiecznym różową skrzyneczkę. Celem inicjatywy jest walka z ubóstwem menstruacyjnym.

W internacie, w widocznym i łatwo dostępnym miejscu, została zawieszona skrzyneczka, wypełniona środkami higienicznymi, niezbędnymi do utrzymania czystości. Podopieczne Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Niechanowie mogą już korzystać z bezpłatnych środków dostępnych w różowej skrzyneczce, która ma na celu poprawę ich komfortu.

Pomysł skrzyneczek narodził się w Fundacji "Różowa Skrzyneczka", której celem jest zawieszenie w dostępnych miejscach jak największej ilości skrzyneczek i walka o bezwarunkowy dostęp do bezpłatnych środków higienicznych.

Z udostępnionych badań przez wspomnianą fundację  wynika, że aż 4% kobiet nie stać na zakup środków higienicznych, 21% nastolatek musiało z powodu ich braku wyjść ze szkoły, a 10% z powodu braku dostępu do środków higienicznych nie wyszło z domu.

Uczestniczki Ośrodka Szkoleni i Wychowania w Niechanowie bardzo się cieszą z nieodpłatnej dostępności do środków higienicznych w ramach realizowanej inicjatywy.

Tekst i zdjęcia: Agnieszka Cyganek

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.