• Kontrast strony

Wirus brodawczaka ludzkiego, zwanego HPV – human papillomavirus przyczynia się do rozwoju raka szyjki macicy u kobiet oraz raka prącia u mężczyzn. Zakażenie HPV może przez wiele lat przebiegać bezobjawowo. Szacuje się, że co 18 minut w Europie umiera kobieta na raka szyjki macicy, a w Polsce rocznie z jego powodu odchodzi około 2 000 kobiet. Wykrycie wirusa na wczesnym etapie może zapobiec rozwojowi choroby.

Uczestnicy Hufca Pracy 15-1 w Kaliszu wzięli udział w prelekcji dotyczącej wirusa HPV – jego objawów, profilaktyki, dróg zakażenia, konsekwencji. Chciano również uświadomić młodzież, że zachorowalność nie dotyczy tylko kobiet, ale również i mężczyzn, oraz że warto pomyśleć o szczepieniach ochronnych.

Prelekcja ta była odpowiedzią na niedostateczną wiedzę uczestników z zakresu wirusa brodawczaka ludzkiego oraz konieczność profilaktyki jednej z najczęstszych chorób nowotworowych diagnozowanych u kobiet.

Tekst: Daria Kobza
Zdjęcia: Marek Papiewski

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.