• Kontrast strony

Uczniowie miejscowej Katolickiej Szkoły Ludowej w latach 1901-1902 dali prawdziwy przykład i świadectwo patriotyzmu. Rozpoczęli strajk skierowany przeciwko nauce religii w języku niemieckim. Bronili nie tylko swojego ojczystego języka, ale także części polskiej tradycji i kultury.

Ich walka, postawa i samoświadomość tli się w sercach mieszkańców Wrześni po dzień dzisiejszy. Ich działania rozbrzmiewają echem historii dla całego narodu. Pamięć, o tym co się wydarzyło, jest kultywowana i pielęgnowana wśród lokalnych włodarzy, historyków i szkoły.

Hufiec Pracy we Wrześni włączył się w rocznicową akcję propagowania wiedzy oraz dziedzictwa regionu i upamiętnił Strajk Dzieci Wrzesińskich okolicznościowym wyjściem pod pomnik Dzieci Wrzesińskich, który znajduje się w centralnej części miasta. Na miejscu młodzież wraz z wychowawcą złożyła symboliczny hołd, przytoczyła wydarzenia tamtejszych dni oraz pozwoliła sobie na chwilę zadumy.

Tekst: Martyna Pietryga
Zdjęcia: Paulina Stawska, Martyna Pietryga 

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.