Najczęściej słowo "przemoc" kojarzy się nam z agresją cielesną, fizyczną lub pobiciem. Niestety, przemoc niejedno ma imię. Często nakłada różne maski, gra w symboliczne gierki, ukrywa się pod kapturem troski, zazdrości, czy pychy. Przemoc może przybierać formę, nie tylko fizyczną, ale także psychiczną, seksualną, ekonomiczną oraz zahaczającą o codzienne zaniedbanie.
W nawiązaniu do inicjatywy Ogólnopolskiej Kapituły Samorządności Młodzieży OHP "Nie krzywdź i nie daj się krzywdzić – stop przemocy. Start bezpieczeństwu" i profilaktycznej edukacji młodzieży, uczestnicy Rady Młodzieży Hufca Pracy we Wrześni wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielką Komendy Powiatowej Policji we Wrześni.
Prelegentka opowiadała o różnych formach przemocy, o konsekwencjach agresji i czynów wykraczających poza prawo. Poruszyła również temat wszechobecnego hejtu, występującego nie tylko w gronie rówieśniczo-szkolnym, ale także internetowym. Przedstawiła procedurę interwencji w przypadku zgłoszenia przemocy i zaangażowała młodzież w przywoływanie przykładów różnych, znanych form agresji. Ostatnie chwile spotkania były zarezerwowane dla pytań.
Uczestnicy podziękowali pani policjantce za niezwykle wartościowe warsztaty, które wyczuliły ich na reagowanie oraz przeciwdziałanie przemocy.
Tekst i zdjęcie: Martyna Pietryga