Międzynarodowy Dzień Psa obchodzony jest 26 sierpnia. Został ustanowiony w 2004 roku, a jego inicjatorką była amerykańska działaczka na rzecz praw zwierząt – Colleen Paige.

Święto to ma na celu przypomnienie wszystkim, że pies jest od wieków związany z człowiekiem: pomaga w pracy, ratuje życie, jest stróżem, przewodnikiem, terapeutą, przyjacielem i wiernym towarzyszem. Należy pamiętać także o tym, że tak jak każda istota żyjąca, pies również ma swoje prawa.

Zamysłem tego święta jest nie tylko podkreślenie roli i znaczenia, jaką pełnią psy w życiu ludzi, ale również propagowanie idei adopcji psiaków ze schronisk oraz angażowania się w sprawowanie opieki nad zwierzętami, które w nich przebywają.

Uczestnicy ostrowskiego Hufca Pracy postanowili uczcić to międzynarodowe psie święto. Z tej okazji udali się do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Wysocku Wielkim, aby odwiedzić i obdarować schroniskowe "bezdomniaki". W planach było również wyprowadzenie psów na spacer, ale niestety upalne słońce nie sprzyjało aktywności zwierząt na świeżym powietrzu.

Pani Monika – pracownik schroniska – z wdzięcznością przyjęła przywiezione dla piesków smakołyki, dziękując za nie bardzo serdecznie, ponieważ żadna ilość karmy, środków czystości, smaczków, zabawek, koców i innego asortymentu, który jest potrzebny do codziennej pielęgnacji zwierząt, w schronisku na pewno się nie zmarnuje.

Uczestniczki zapewniły, że nie jest to ich ostatnia wizyta w schronisku i z pewnością powrócą, aby pospacerować z jego mieszkańcami.

– Jesteśmy tu z tatą prawie co tydzień – powiedziała Kasia, która od września rozpocznie naukę w ostrowskiej jednostce – bardzo lubię pieski i strasznie mi przykro, że niektóre nie mają troskliwych opiekunów i kochających domów, dlatego w prawie każdą niedzielę je odwiedzamy i wyprowadzamy na spacer, żeby miały choć odrobinę radości.  

23.08.2023 HP Ostrów

Tekst i zdjęcia: Ewa Suska

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.