
Czas wolny trzeba umiejętnie planować i gospodarować nim. Planowanie to umiejętność, którą powinien nabyć każdy dorosły człowiek, aby optymalnie gospodarować swoimi zasobami, nie tylko czasem.
Pierwsze lipcowe zajęcia z młodzieżą odbywały się w parku miejskim, gdzie wychowawca Pan Daniel Kulawski zgłębiał młodzieży tajniki planowania i wnioskowania. Przykładów było nadto – głównie historycznych. Tematem przewodnim lokalnej lekcji historycznej była 104. rocznica wyzwolenia Krotoszyna przez Powstańców Wielkopolskich i udział lokalnej społeczności w tym wydarzeniu. Młodzież usłyszała wiele faktów po raz pierwszy.
– Nie wiedziałem, że ulica, na której mieszka moja babcia – dr Bolewskiego pochodzi od Lekarza Władysława Bolewskiego, który przyjął po stronie polskiej akt kapitulacji od Niemiec – relacjonuje jeden z uczestników.
Rozwój analitycznego myślenia i wnioskowania w ujęciu poszukiwanych umiejętności przez pracodawców były tematem kolejnych zajęć prowadzonych dla uczestników we wakacje przez doradcę zawodowego. Kreatywne myślenie przydatne jest w każdej dyscyplinie życia, zarówno w nauce, jak i pracy zawodowej.
Ostatni dzień młodzież poddawała się umysłowym łamigłówkom przy grze w szachy. Gra ta uczy analitycznego myślenia i planowania. Niestety młodzież coraz rzadziej gra w tę strategiczną grę. 20 lipca rokrocznie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Szachów, co kadra postanowiła wykorzystać i spróbować zaszczepić zamiłowanie młodzieży do tej gry.
Tekst i Zdjęcia: Artur Gręda