Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada Polacy co roku świętują w sposób szczególny. Po odzyskaniu niepodległości po 123 latach zaborów nasz kraj znów pojawił się na mapie Europy. Udział w konkursie multimedialnym ogłoszonym przez Wielkopolską Wojewódzką Komedę OHP w Poznaniu spowodował, że młodzież po raz kolejny przypomniała sobie genezę i okoliczności odzyskania niepodległości.

Te wyjątkowe chwile tak opisywał ówczesny premier Jędrzej Moraczewski. Tak wspominają ten dzień zwykli ludzie "Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. (...) Kto tych krótkich dni nie przeżył, kto nie szalał z radości w tym czasie wraz z całym narodem, ten nie dozna w swym życiu największej radości. Cztery pokolenia czekały, piąte się doczekało. Od rana do wieczora gromadziły się tłumy na rynkach miast; robotnik, urzędnik porzucał pracę, chłop porzucał rolę i leciał do miasta, na rynek, dowiedzieć się, przekonać się, zobaczyć wojsko polskie, polskie napisy, orły na urzędach, rozczulano się na widok kolejarzy, ba, na widok polskich policjantów i żandarmów".

Słowa te wnikliwie analizowane były przez młodzież biorącą udział w pogadance. Stały się one wyzwaniem do udziału w konkursie i przelaniu swoich odczuć na karty prezentacji. W etapie hufcowym I miejsce zajęła praca Oliwii Lewickiej z tekstem piosenki autora nieznanego, a często wspominanej przez naszych dziadków, rodziców pod tytułem "My nie chcemy więcej wojny – (nie pamiętasz, bo nie możesz)".

Tekst: Anna Mazurek
Zdjęcia: Adam Sochacki

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.