• Kontrast strony

Liderzy Klubu Aktywnych z krotoszyńskiego Hufca Pracy 15-2 z inicjatywy Amelii Młynarskiej razem z kadrą wychowawczą zorganizowali w Krotoszynie Dzień Dawcy Szpiku Kostnego w dniu 10 kwietnia 2022 roku.

Wydarzenie było odzewem aktywistów na ogólnopolską akcję Ochotniczych Hufców Pracy pn. „Dzielmy się zdrowiem i życiem”. Przedsięwzięcie odbyło się dzięki współpracy z fundacją DKMS, która przygotowała wcześniej kadrę i młodzież do profesjonalnego przeprowadzenia zadania. Inicjatywa przeprowadzona została w trakcie Kiermaszu Wielkanocnego organizowanego przez Centrum Krotoszyńskich Inicjatyw na Rynku w Krotoszynie. Dzięki uprzejmości organizatorów krotoszyńska jednostka mogła dla celów działania skorzystać z namiotu Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury. Panował przedświąteczny nastrój. Były palmy świąteczne, konkursy dla dzieci, a także można było skosztować świątecznych specjałów.

- My skupialiśmy się na swoich zadaniach. Inicjatywa została przez nas szeroko rozpropagowana wśród uczestników kiermaszu. Oprócz tego, że przyjmowaliśmy zainteresowanych i tłumaczyliśmy zagadnienie na stoisku, to także aktywnie wychodziliśmy razem z uczestnikami bezpośrednio do ludzi, rozdając ulotki, balony i inne gadżety. To pozwoliło nam zapewnić szeroki zasięg i nagłośnienie akcji - relacjonuje Sylwia Witkowska, wychowawca z Hufca Pracy w Krotoszynie.

Często padały także komunikaty ze sceny ze strony organizatora zachęcające do odwiedzenia stoiska. Zdecydowanym umożliwiano dopełnienie wszelkich formalności w wyznaczonym do tego miejscu pod namiotem. Wiązało się to z wypełnieniem ankiety zgłoszeniowej oraz pobraniem materiału do badania, który zostanie razem ze zgłoszeniem przesłany do fundacji, która skontaktuje się z zarejestrowanymi w późniejszym terminie. Udało się kilka osób bezpośrednio zachęcić do poddania się procedurze rejestracyjnej. Część odwiedzających stanowisko Hufca Pracy chwaląc inicjatywę przyznawało, że są już w takiej bazie. Inni zaopatrzyli się w materiały informacyjne i być może niedługo się na taki krok zdecydują.

- Akcja cieszyła się sporym zainteresowaniem. Przedsięwzięcie spotkało się z bardzo przychylnym przyjęciem i wzbudzało duży szacunek - wspomina Amelia Młynarska, uczestniczka Hufca Pracy w Krotoszynie.

Każda osoba, która decyduje się na włączenie swojego materiału genetycznego do bazy dawców szpiku, daje szansę swojemu bliźniakowi genetycznemu na pomoc w uratowaniu życia w sytuacji zachorowania przez niego na nowotwór krwi.

Tekst: Daniel Kulawski
Zdjęcia: Sylwia Witkowska

2022_04_HKDS2
2022_04_HKDS2
2022_04_HKDS3
2022_04_HKDS3
2022_04_HKDS4
2022_04_HKDS4

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.