Z okazji Dnia Ciasta młodzież z kościańskiego Hufca Pracy odwiedziła jedną z lokalnych cukierni, która kształci młodzież w zawodzie cukiernik.

Na wstępie uczestnicy wysłuchali ciekawostek dotyczących specyfiki zawodu oraz krótkiej historii zakładu. Warto podkreślić, iż cukiernia, którą odwiedziła młodzież, jest jedną z najstarszych na terenie Kościana. Właściciel z ogromnym zaangażowaniem prowadzi rodzinny interes.

Następnie pod czujnym okiem cukiernika – Pana Wiesława Płotkowiaka młodzież przystąpiła do wypieku Rogali Marcińskich i ciastek. Wybór ten nie był przypadkowy. Rogale bowiem to tradycyjny wypiek przygotowywany na dzień 11 listopada w Poznaniu i niektórych częściach Wielkopolski. Wiadomo jednak, że delektować się nimi można praktycznie przez cały listopad. Uczestnicy dowiedzieli się również, jak od podstaw powstają torty czy inne ciasta w kościańskiej cukierni.

Wspólna degustacja to było to, na co wszyscy czekali. Młodzież jednogłośnie stwierdziła, że lokalne ciasta smakują wyśmienicie, jednak aby je przygotować potrzeba nie tylko umiejętności i fachowej wiedzy, ale również zdolności artystycznych.

HP Kościan 23.11.2023 2
HP Kościan 23.11.2023 3Tekst: Monika Dobkowicz
Zdjęcia: Beata Rau

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.