• Kontrast strony

Jak pandemia wpłynęła na rynek pracy i sytuację pracowników? W jakich branżach warto szukać pracy? Jakie kompetencje rozwijać, aby zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie? Sprawdź, jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości.

Ostatni czas dotkliwie zweryfikował stan wielu sektorów gospodarki. Ciągłe zmiany wywarły ogromny wpływ na rynek pracy, a przedsiębiorcy zmuszeni byli do ustalenia nowych priorytetów. W szczególnej sytuacji znalazły się osoby stawiające pierwsze kroki na rynku pracy, bądź dopiero planujące karierę zawodową. Mierzą się z niezwykle trudnym zadaniem – muszą skonfrontować własne predyspozycje zawodowe, umiejętności i zainteresowania nie tylko z oczekiwaniami przyszłego pracodawcy, ale także z nową rzeczywistością rynku pracy, która kształtuje się na naszych oczach.

Na co więc powinien postawić młody pracownik? Obecnie niezwykle ważne jest rozwijanie kompetencji miękkich. Pracodawcy zdecydowanie częściej będą stawiać na pracownika, który wyróżnia się tzw. learning agility (umiejętnością szybkiego uczenia się, dostosowywania do zmian). W raporcie „Future Skills 2020”[1] wskazano 10 kluczowych kompetencji miękkich pracowników przyszłości:

  • odkrywanie sensu i nadawanie znaczenia,
  • inteligencja społeczna,
  • niekonwencjonalne i adaptacyjne myślenie,
  • kompetencje międzykulturowe,
  • myślenie obliczeniowe,
  • umiejętności korzystania z nowych mediów,
  • transdyscyplinarność,
  • myślenie projektowe,
  • zarządzanie obciążeniem kognitywnym,
  • wirtualna współpraca.

Dokonując wyboru przyszłego zawodu, warto przyjrzeć się branżom i specjalnościom, które w czasie pandemii zdecydowanie więcej zyskały niż straciły. Są to z pewnością sklepy internetowe. Wprowadzane obostrzenia niemal całkowicie przeniosły handel do Internetu, co wpłynęło na dynamiczny rozwój branży e-commerce. Wraz z przeniesieniem większości zakupów do świata wirtualnego wzrosło zapotrzebowanie na kurierów, magazynierów i logistyków, na których czeka zdecydowanie więcej zamówień. Ponadto, w związku z rosnącą konkurencją między sklepami internetowymi, zwiększyła się liczba ofert pracy dla specjalistów od marketingu sieciowego (pozycjonowanie stron, copywriting, planowanie strategii). Nowa rzeczywistość, a przede wszystkim nowe wymogi i standardy sanitarne przyczyniły się też do zwiększenia zapotrzebowania na specjalistów z branży BHP. Kolejną branżą, która zanotowała wzrost gospodarczy jest branża IT – najczęściej poszukiwano specjalistów w dziedzinie cyberbezpieczeństwa oraz rozwiązań chmurowych. Wiele ofert pracy dostali także programiści, a ogromny popyt na aplikacje mobilne przyczynił się do wzrostu zapotrzebowania na testerów oprogramowania.

Podsumowując, mimo zmian gospodarczych, które miały miejsce w ostatnim czasie, wiele branż i specjalności przeżywa swój rozkwit. To duża szansa dla młodzieży stojącej przed wyborem ścieżki edukacyjno-zawodowej na znalezienie swojego miejsca na rynku pracy.

[1] (https://alogic.pl/blog/raport-kompetencje-zawodowe-przyszlosci-2020-institute-for-the-future

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.