Austria to kraj który ma wiele do zaoferowania a mimo to w naszym kraju znajduje się nie wielu chętnych do emigracji do tego pięknego kraju, który oferuje atrakcyjne wynagrodzenia, wysoki standard życia oraz wiele atrakcji turystycznych.
W Austrii można liczyć na wiele miejsc pracy bo około 75 000 ofert w wielu segmentach gospodarki. Najważniejszymi segmentami gospodarki są: przemysł który wynosi około 21,4 %, handel hurtowy i detaliczny, transport oraz usługi gastronomiczne które stanowią 20,4 % oraz edukacja, opieka zdrowotna, pomoc społeczna która stanowi około 18,6 %
Link do ofert pracy w Austrii: https://ec.europa.eu/eures/portal/jv-se/search?page=1&resultsPerPage=10&orderBy=BEST_MATCH&locationCodes=at&lang=pl
Kraj ten ma spore zapotrzebowanie na pracowników takich jak fryzjer, kelner, barman czy kosmetyczka ale brakuje także wykwalifikowanych w pracowników w branży budowlanej oraz technicznej. W lecie rośnie zapotrzebowanie na pracę sezonowe takie jak zbieranie winogron czy szparagów gdzie mogą znaleźć zatrudnienie osoby którzy słabiej znają język i mają mniejsze doświadczenie zawodowe.
W Austrii średnie zarobki wynoszą około 3250 brutto euro miesięcznie, ale można także liczyć na dwie dodatkowe pensje przyznawane w okresie świąt Bożego Narodzenia oraz w okresie wakacyjnym.
W kraju tym życie jest trochę droższe w porównaniu do Polski. W sklepie ceny produktów są około 30% większe lecz żyjąc w innym kraju nie powinno przeliczać się cen podstawowych artykułów na złotówki.
Czas pracy wynosi tyle co w Polsce czyli 8 godzin (40 godz. w tygodniu) lecz trzeba wiedzieć że przerwa obiadowa nie jest wliczana do czasu pracy. W przypadku zakładów często tydzień pracy zostaje skrócony do 38,5 godziny tygodniowo. Istnieje także wyjątek od konwencjonalnego czasu pracy który wygląda następująco od poniedziałku do czwartku pracuje się 9h dziennie a w piątki 4h tzw. krótki piątek. Urlop w Austrii zależy od liczby dni pracujących w tygodniu. Przy pracy 5 dni w tygodniu przysługuje nam 25 dni urlopu a w przypadku 6 dni pracy 30 dni urlopu.
Autor tekstu: Arkadiusz Krzysztofik Asystent EURES