4 września br. rowerzyści I Rajdu Rowerowego im. Westerplatczyków z Kielc na Westerplatte dotarli szczęśliwie do celu wyprawy. Uczestnicy rajdu na rowerach pokonali ponad 600 km. W ten sposób uczcili pamięć o żołnierzach z województwa świętokrzyskiego, którzy od pierwszych chwil wojny dzielnie bronili skrawka Ojczyzny na Westerplatte. W rajdzie wzięli udział: Świętokrzyski Kurator Oświaty Kazimierz Mądzik, członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Gminy Górno na czele z autorem trasy przejazdu Grzegorzem Skibą, żołnierze 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Leśniczy z Nadleśnictwa Daleszyce, nauczyciel ze szkoły im. Bohaterów Westerplatte z Ujazdu, Dariusz Skiba - Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn oraz przedstawiciel firmy ubezpieczeniowej AZ z Kielc. Organizacja rajdu była finansowana ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.
5 września o godzinie 10.30 odbyła się Msza Święta w Kościele parafialnym p. w. Św. Jadwigi Śląskiej w Gdańsku – Nowy Port. Uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. Prałat Jarosław Sroka Krajowy Duszpasterz Ochotniczych Hufców Pracy. Następnie delegacja złożyła kwiaty i znicze pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża w Gdańsku na półwyspie Westerplatte. Wśród przybyłych gości byli: uczestnicy I Rajdu Rowerowego im. Westerplatczyków, Kazimierz Mądzik – Świętokrzyski Kurator Oświaty, ppłk Artur Litwinek – Dowódca 101 Batalionu lekkiej piechoty 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. Mjr. cc. E.G. Kaszyńskiego ps. „Nurt” w Kielcach, Tadeusz Skowron – syn Westerplatczyka Ignacego Skowrona, Zofia Wieczorek-Nowak Prezes Stowarzyszenia Żołnierzy i Sympatyków 4 Pułku w Kielcach, Magdalena Fogiel-Litwinek Świętokrzyski Wojewódzki Komendant OHP razem z delegacją kadry i młodzieży, Anna Staniewicz – Pomorski Komendant OHP razem z delegacją kadry i młodzieży, Małgorzata Toborek-Gusta Członek Zarządu Powiatu Włoszczowskiego, delegacja ze Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Kielcach, Członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Gminy Górno, delegacja z Zespołu Szkół Morskich im. Bohaterów Obrońców Westerplatte w Gdańsku.
Inicjatorem wydarzeń poświęconych pamięci żołnierzy z Ziemi Kieleckiej walczących na Westerplatte był ks. Biskup Marian Florczyk. Westerplatte to gdański półwysep przy ujściu Martwej Wisły. W latach 1926-39 funkcjonowała na nim Wojskowa Składnica Tranzytowa, której tygodniowa obrona we wrześniu 1939 r. pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego stała się jednym z najbardziej znanych symboli polskiego oporu przeciw niemieckiemu najeźdźcy. Rajd rowerowy miał na celu kultywowanie pamięci o żołnierzach z województwa świętokrzyskiego, a tym samym propagowanie wiedzy o bohaterach walczących na Westerplatte i zapoczątkowanie cyklicznych obchodów.
Dominika Darowska-Nowak
Rzecznik Prasowy Świętokrzyskiej Wojewódzkiej Komendy OHP