Młodzież ze skarżyskiego Hufca Pracy cały tydzień obchodziła Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Kadra wychowawcza przeprowadziła serię pogadanek dotyczących żołnierzy polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Walcząc z siłami nowego agresora, musieli zmierzyć się z ogromną, wymierzoną w nich propagandą Polski Ludowej, która nazywała ich „grupami reakcyjnego podziemia”. Z kolei osoby działające w antykomunistycznych organizacjach i oddziałach zbrojnych, które znalazły się w kartotekach aparatu bezpieczeństwa(UB), określono mianem „wrogów ludu”. Mobilizacja i walka Żołnierzy Wyklętych była pierwszym odruchem samoobrony społeczeństwa polskiego przeciwko sowieckiej agresji i narzuconym siłą władzom komunistycznym, ale też przykładem najliczniejszej antykomunistycznej konspiracji zbrojnej w skali europejskiej, obejmującej teren całej Polski, w tym także utracone na rzecz Związku Sowieckiego Kresy Wschodnie II RP.
Uczestnicy wykonali gazetkę okolicznościową poświęconą obchodzonemu świętu Żołnierzy Wyklętych.
Delegacja skarżyskiej społeczności Hufca Pracy wraz z wychowawcami, zapaliła znicz pod pomnikiem „W hołdzie żołnierzom Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, Zrzeszeniu Wolność i Niezawisłość oraz Bojownikom Podziemia Antykomunistycznego Wiernym Tradycji Wolnościowej Represjonowanym Przez Władze PRL" na osiedlu Staffa koło Szkoły Podstawowej Nr 3.
W piątek odbyło się spotkanie z p. Sławomirem Ciuk - wiceprezesem Zarządu Okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, który w sposób bardzo ciekawy opowiedział nam o żołnierzach wyklętych z ziemi skarżyskiej. Odwiedzono groby „Wyklętych” i zapalono symboliczne znicze aby ich upamiętnić.
Takie obchody to dla Nas wszystkich wspaniała lekcja patriotyzmu i uszanowania tradycji.
Autor tekstu i zdjęć: Justyna Warwas, Agata Włodarczyk
Fot 1 Tydzień obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”