Symboliczna data 13 kwietnia poświęcona jest ofiarom ludobójstwa sowietów w Katyniu, Miednoje, Ostaszkowie, Kozielsku oraz dziesiątkom tysięcy Polaków deportowanych z ziem wschodnich na Syberię na początku II wojny światowej, którym nigdy nie było dane wrócić do ojczyzny. Zbrodnia katyńska była ukrywana przez wiele lat po wojnie przez Związek Radziecki. Dopiero w 1990 roku władze rosyjskie przyznały, że popełniło ją NKWD na rozkaz Stalina. Dziś historia zatacza złowieszcze koło, dając dowody zbrodni popełnianych przez Rosjan na narodzie ukraińskim w Buczy, Irpieniu, Charkowie czy w Mariupolu. Minęły 83 lata od katyńskiego ludobójstwa, a dramatyczne metody pragnienia dominacji Rosjan nad innymi narodami pozostają niezmienne.
Młodzież z kadrą OSiW w Starachowicach tradycyjnie uczciła pamięć ofiar zbrodni katyńskiej. Grupa reprezentująca ośrodek z wychowawcą Maciejem Górskim uczestniczyła w Marszu Katyńskim w Kielcach, podczas którego absolwentka Milena Ryś wykonała pieśń „Elegia o Zbrodni Katyńskiej” autorstwa Maćka Grunta z kl. I. Wokalistka „Kameleona” wystąpiła na kieleckim Rynku na zaproszenie dr Doroty Koczwańskiej – Kality, naczelnika kieleckiej delegatury IPN. Marsz zakończył się przy Kamiennym Kręgu Pamięci obok Kadzielni, gdzie po apelu i modlitwie złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Delegacja ŚWK OHP na czele z komendantem Grzegorzem Małkusem była wśród delegacji składającej kwiaty, zaś uczestnicy kieleckiego hufca ułożyli symboliczny krzyż ze zniczy u podnóża rzeźby „Sen” autorstwa Gustawa Zemły.
W Starachowicach delegacja ośrodka OHP- z kierownik ośrodka Anną Rosińską i warsztatów Urszulą Majewską - uczestniczyła we mszy świętej za pomordowanych na wschodzie podczas II wojny światowej. Po mszy miał miejsce apel pamięci pod Krzyżem Katyńskim, gdzie delegacja ośrodka złożyła wiązankę kwiatów.
Autor tekstu : Maciej Górski
Autor zdjęć: Urszula Majewska i Maciej Górski