,,Kieleccy Westerplatczycy’’- porządkowanie mogił Obrońców Westreplatte na Cmentarzu Starym i Cmentarzu Prawosławnym w Kielcach ul. P. Ściegiennego przez młodzież z HP 13- 3 Kielce.
Westerplatte – miejsce, które zapisało się w pamięci wielu pokoleń Polaków heroiczną walką, podjętą 1 września 1939 r. przez stacjonujących tam żołnierzy. Blisko połowa załogi, która stała się uczestnikami pierwszej bitwy II wojny światowej pochodziła z Kielc i Kielecczyzny. Byli to żołnierze 2 Dywizji Piechoty Legionów. W marcu i kwietniu1939r. wybrani przez dowództwo, najlepsi żołnierze wyruszyli z Kielc na Westerplatte. Z osiemdziesięcioosobowej grupy żołnierzy, sześćdziesięciu dziewięciu stanowili „Czwartacy”. Na wypadek wojny otrzymali rozkaz bronić się przez 12 godzin. Wytrzymali prawie 7 dni, bez żadnej pomocy z zewnątrz. Ich bohaterska obrona wykorzystywana była jako środek motywujący dla polskich żołnierzy, stawiających opór Niemcom w innych częściach kraju. Ich heroiczny czyn stał się symbolem największego poświęcenia i oddania sprawie polskiej, doceniona dopiero na początku III RP, znaczna część pośmiertnie.
Wśród Obrońców Westerplatte pochodzących z województwa świętokrzyskiego spoczywających na kieleckich cmentarzach, znajdują się między innymi: Leon Pająk - zm. 26.11.1984r. Julian Rejmer - zm. 18.12.1990r - Kielce, Cmentarz Stary. Na Cmentarzu Prawosławnym spoczywa Władysław Domoń – zm.16.11.1984r. oraz Bolesław Rybak zm. 01.02.1989r. Byli to żołnierze 4 Pułku Piechoty Legionów z Kielc. Uczestnicy z hufca pracy 13-3 Kielce, którzy brali udział w Konkursie ,, Mój Portret Patriotyczny’’ i zdobyli wyróżnienie opisując bohaterskich Obrońców Westerplatte z województwa świętokrzyskiego objęli opieką wymienione groby. Młodzież 18.08.2023 chętnie i starannie porządkowała groby zmarłych żołnierzy, jednocześnie mając na uwadze i ich bohaterstwo, które wzbudzało w nich podziw i uznanie.
Autor tekstu i zdjęć – Jolanta Gajos