• Kontrast strony

EKS.jpg

Finansowane_przez_UE.jpg

Kwiecień okazał się miesiącem warsztatów dla ,,Eko Dryżyny”, która realizuje projekt finansowany z Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności pod nazwą „Gram w zielone – bądźmy Eko”, gdzie jednostka wspierającą jest Świętokrzyska Wojewódzka Komenda OHP w Kielcach.

W tym miesiącu zmierzyliśmy się z niezwykle trudnym zadaniem jakim są wystąpienia publicznie. A jak wiemy wiążą się z nimi nie lada emocje nad którymi trudno zapanować i nieumiejętnie zastosowane mogą zepsuć nawet dobrze przygotowaną prezentację. Trema, stres który nam towarzyszy na początku  był trudny do opanowania i nie bardzo wiedzieliśmy jak sobie z nim poradzić. Ale w sumie w każdej sytuacji wybrnęliśmy zwycięsko.

Aby ułatwić sobie zadanie stworzyliśmy prezentację w której dokładnie przedstawiliśmy tematykę poszczególnych punktów zawartych w projekcie. Ponadto do współpracy zaprosiliśmy Miejską Straż Pożarną, którą reprezentowała Pani Beata Gizowska.

Pani Beata w bardzo ciekawy sposób opowiedziała o zasadach przeciwpożarowych w lesie, ogólnych zasadach bezpieczeństwa. My opowiedzieliśmy o tym jak należy się zachować, na co zwrócić uwagę podczas pozyskiwana runa leśnego.

Warsztaty zostały wzbogacone informacją o zasadach udzielania pierwszej pomocy, gdzie   dokładnie omówiono co robić gdy ugryzie nas żmija, co zrobić kiedy złamiemy  nogę, albo jak przeprowadzić w prawidłowy sposób resuscytację.

Poniżej przedstawimy w skrócie informację, o czym należy pamiętać: wybierając się do lasu, w którym jesteśmy tylko gośćmi.

Las to dom dzikich zwierząt, których nie wolno nam straszyć ani dokarmiać.

Z lasu  nie wynosić mchu, bo znajduje się on pod ochroną!!

Nie niszczymy grzybów nawet tych trujących, bo stanowią one pożywienie dla innych gatunków.

W lesie łatwo jest się zgubić, dlatego warto ściągnąć aplikacje ze strony nadleśnictwa, aby w razie kłopotów mu wezwać pomoc.

Na wyprawę do lasu bierzemy ze sobą kompas, mapę, naładowany telefon.

Nie wybierajmy się sami do lasu, chodźmy grupami.

W lesie nie słuchajmy głośniej muzyki. Ogniska rozpalajmy tylko w wyznaczonych do tego miejscach.

Pamiętajmy o tym, że aby moc rozpalić ognisko musimy mieć usuniętą ściółkę do  warstwy mineralnej, miejsce do ogniska powinno być otoczone kamieniami aby ogień się nie rozniósł. Pamiętajmy o  zachowaniu odpowiedniej  odległości od drzew.

Pamiętajmy o tym, że zagrożeniem dla życia jest nie tyle sam ogień co dym  od którego się dusimy.

Nadleśnictwa w całej Polsce są objęte programem „Zanocuj w lesie” w ramach którego możemy spędzić przyjemne chwile na łonie natury.

Podsumowując,  miesiąc kwiecień był miesiącem, który okazał się ciekawym wyzwaniem. Wcielając się w role mówcy stwierdzamy ze rola nauczyciela jest nie lada gradką.

5.jpg

Autor tekstu i zdjęć: Beata Wróblewska

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.