Marzec z projektem „Gram w zielone – bądźmy eko” ,był nie lada wyzwaniem, dla uczestników projektu: grupy nieformalnej ,,Eko Drużyna”, absolwentów i uczestników 13-3 HP w Kielcach..
W ciągu tych 4 tygodni, odbyliśmy parę spotkań na których żywo dyskutowaliśmy o założeniach projektu. Nowe projekty wiążą się z dużą odpowiedzialnością, ale również adrenaliną. Niektóre wykonywane przez nas prace były czymś co robiliśmy po raz pierwszy, co budziło w nas ciekawość. Choćby stworzenie plakatu, które się wydaje rzeczą banalną nie jest wcale takie proste jak zakładaliśmy. Chcieliśmy aby nasz plakat był jak najbardziej profesjonalny, rzucający się w oczy, ciekawy. Projekt plakatu wykonaliśmy w programie Canva. Według nas udało się nam to zrobić, z zastosowaniem specjalnych odstępów zwanych profesjonalnie spadami, które trzeba zapisać aby został wydrukowany tak jak sobie to zaplanowaliśmy. Dzięki temu udało nam się poznać pracę grafika która jest niezwykle ciekawa i nie taka łatwa.
Kolejnym ciekawym zajęciem było zaprojektowanie bluz. Ich koloru oraz naszego logo. Dłuższą chwilę wybieraliśmy sam kolor, rozważając butelkową zieleń lub też bardziej kolor limonki. Dobrze że naszym koordynatorem jest Piotr, bo to on rozwiązuje nasze wątpliwości. Nie mogliśmy się doczekać odbioru bluz z logo Unii Europejskiej. Ale udało nam się to dopiąć w piątkowe popołudnie. Ten miesiąc dał nam poznać się od innej strony, wzmocnił więzi, które nas łączą oraz pokazał nam, że umiejętność komunikacji jest bardzo ważna.
Kolejnym ciekawym doświadczeniem było rozwieszanie plakatów i promocja projektu „Gram w zielone – bądźmy Eko” w szkołach Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego w Kielcach, Zakładzie Doskonalenia Zawodowego w Kielcach Uniwerku, w Kielcach. I tu znowu ważnym elementem była komunikacja i współpraca. Bo to wszystko ma możliwość się wydarzyć dzięki chęci udziału w Naszym Projekcie ludzi, którzy są uczniami szkół.
Kolejnym ważnym elementem było nawiązanie współpracy z Miejską Strażą Pożarną w Kielcach, która pomoże nam przeprowadzić warsztaty z bezpieczeństwa przeciwpożarowego w lesie i pierwszej pomocy, które my jako uczestnicy uzupełnimy o warsztaty z bezpiecznego biwakowania i pozyskiwania runa leśnego. Zakup materiałów był dla nas zadaniem, z którym sobie poradziliśmy wyśmienicie.
Główny specjalista do spraw BHP ŚWK OHP w Kielcach przeprowadził z nami zajęcia z zakresu BHP. Wiemy już na co mamy zwracać uwagę. Bezpieczeństwo podczas wykonywanej pracy to podstawa o której nie wolno nam zapominać. Tym co sprawiało nam największą frajdę był wyjazd do lasu na który nie mogliśmy się doczekać.
Dzięki współpracy z Nadleśnictwem mieliśmy możliwość zapoznania się metodami odnawiania lasu oraz poznania zalet sadzonek z zakrytym systemem korzeniowym – bryłką. W związku z tym, że naszym kolejny działaniem jest dokarmianie zwierzyny leśnej naszym zadaniem było zasadzenie lipy drobnolistnej, która jest najważniejszym gatunkiem roślin miododajnych w Polsce. Podczas kwitnienia wytwarza bardzo dużo nektaru, który jest pożytkowany przez owady pszczołowate. A pszczoły jak wiemy odgrywają znaczącą rolę, bo to one są zapylaczami rośliny.
Wzięliśmy również udział w warsztatach „las w słoiku”- wycieczka do lasu oraz pozyskanie materiałów siewnych do wykonania pracy okazała się bezcenną lekcją do przygotowania naszych warsztatów dotyczących zasad z pozyskiwania runa leśnego.
Podsumowując pierwszy miesiąc uważamy za udany i ciekawy. Mamy nadzieje, że dołączycie z czasem do nas. Las jest świetnym antydepresantem. I to jego powinno się naszym zdaniem przepisywać na receptę.
Autor tekstu: Eko drużyna.