8, 9 i 10 września to dni w których pracownicy Śląskiej WK OHP uzupełniali swoją wiedzę z zakresu pierwszej pomocy.
Celem szkolenia było nabycie oraz poszerzenie wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych a także przygotowanie uczestnika do samodzielnego, właściwego reagowania i udzielania pierwszej pomocy w razie najczęściej spotykanych stanów zagrożenia życia i zdrowia.
Szkolenie odbyły się w Hufcu Pracy w Rybniku, w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Dąbrowie Górniczej oraz w Ośrodku „Relaks” w Wiśle.
Zajęcia prowadzone były naprzemiennie z wiedzy teoretycznej i ćwiczeń praktycznych.
Podczas ćwiczeń omawiane było postępowanie w przypadku zadławienia, omdlenia, zatrzymania krążenia, złamań, zwichnięć, ran szarpanych, krwawienia, padaczki, a także postępowanie podczas korzystania z defibrylatora AED.
Przedstawiono realistyczne scenariusze za pomocą materiałów filmowych, teoretyczne aspekty udzielania pierwszej pomocy :sposoby reagowania, skuteczne sposoby wzywania służb ratunkowych. Omówiono jak oceniać miejsce zdarzenia oraz korzystać ze środków ochrony osobistej.
Nie zabrakło ćwiczeń na fantomach. Symulowały pacjentów w każdym wieku- dorosłego, dziecko oraz niemowlę.
Do ćwiczeń poświęconych zadławieniom przygotowano specjalne kamizelki umożliwiające przećwiczenie poprawnych zachowań.
Finalnym materiałem szkoleniowym było zapoznanie z chwytem Heimlicha.
Zwieńczenie szkolenia stanowił egzamin polegający na poprawnym przeprowadzeniu resuscytacji.
Po jego zdaniu, uczestnik zaliczał szkolenie i otrzymywał zaświadczenie certyfikowane o ukończeniu Kursu Ratowników Pierwszego Kontaktu.