Kadra Młodzieżowego Centrum Kariery w Rybniku zorganizowała dla uczniów Zespołu Szkół Technicznych seminarium pn. „Nauka + praca, czy to się opłaca?”. Wśród prelegentów prowadzących zajęcia w grupach seminaryjnych byli: pośrednik pracy i doradca zawodowy MCK z Rybnika oraz zaproszeni przedstawiciele Powiatowego Urzędu Pracy w Rybniku i Centrum Kształcenia Ustawicznego - filii Politechniki Śląskiej w Rybniku.
Ewelina Marszołek-Polańczyk, która rozpoczęła spotkanie opowiedziała o działalności jednostek rynku pracy w obszarze pośrednictwa pracy i doradztwa zawodowego. Przedstawiła również korzyści wynikające z udziału w kursach organizowanych przez OHP.
Doradca zawodowy Agnieszka Tomecka-Ryć pokazała uczniom metodę skutecznego wyznaczania celów SMART, jej założenia oraz sposoby osiągania sukcesu w planowaniu ścieżki edukacyjno-zawodowej. Pani Marta Leśniak z Centrum Kształcenia Ustawicznego - filii Politechniki Śląskiej w kolejnej części seminarium opowiedziała o możliwościach zdobycia doświadczenia zawodowego w ramach wolontariatu podczas imprez organizowanych przez uczelnię, w tym m. in. w trakcie zbliżającej się Nocy Naukowców.
Na zakończenie wydarzenia panie Mirela Gensty i Michalina Piechaczek z Powiatowego Urzędu Pracy w Rybniku poinformowały o możliwościach rozwoju kariery zawodowej po ukończeniu technikum informatycznego, w tym o praktykach, stażach zawodowych oraz dalszej edukacji.
Dzięki uczestnictwu w seminarium młodzież uświadomiła sobie jakie korzyści niesie za sobą aktywność zawodowa, a samo wykształcenie nie daje gwarancji zatrudnienia i należy je łączyć z kompetencjami i umiejętnościami kształtowanymi w trakcie praktyk zawodowych, staży, wolontariatu oraz innych form aktywności m.in. pracy krótkoterminowej.
Autor tekstu: Ewelina Marszołek-Polańczyk, Agnieszka Tomecka-Ryć
Autor zdjęć: Ewelina Marszołek-Polańczyk, Agnieszka Tomecka-Ryć