"Barometr zawodów 2023” jest to prognoza zapotrzebowania na pracowników w 2023 r. przeprowadzona przez ekspertów na przełomie III i IV kwartału 2022 r.
Tradycją stało się, że co roku przedstawiciele Młodzieżowego Centrum Kariery OHP w Sosnowcu uczestniczą w panelu eksperckim „Barometr Zawodów”. W Powiatowym Urzędzie Pracy w Sosnowcu odbyło się spotkanie zorganizowane przez Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach. W przedsięwzięciu wzięli udział pracownicy Urzędu Pracy w Sosnowcu, Inspektor Wydziału Rozwoju i Przedsiębiorczości UM Sosnowiec oraz specjalista ds. praktyk studenckich w Wyższej Szkole Humanitas w Sosnowcu.
Uroczystego otwarcia spotkania dokonała Pani Agnieszka Bondaruk, Zastępca Dyrektora ds. Rynku Pracy Powiatowego Urzędu Pracy w Sosnowcu.
Kluczowym elementem realizacji „Barometru zawodów” jest ocena lokalnego rynku pracy i przyporządkowanie sytuacji w zawodach do następujących kategorii:
- zawody deficytowe - to te, w których w najbliższym roku nie powinno być trudności ze znalezieniem pracy, gdyż zapotrzebowanie pracodawców będzie w ich przypadku duże, a podaż pracowników chętnych do podjęcia zatrudnienia i mających odpowiednie kwalifikacje – niewielka.
- zawody zrównoważone - to te, w których liczba ofert pracy będzie zbliżona do liczby osób zdolnych i chętnych do podjęcia zatrudnienia w danym zawodzie (podaż i popyt zrównoważą się).
- zawody nadwyżkowe - to te, w których znalezienie pracy może być trudniejsze ze względu na małe zapotrzebowanie oraz wielu kandydatów chętnych do podjęcia pracy i spełniających wymagania pracodawców.
W badaniach pomija się zawody nie występujące na lokalnym rynku pracy. Każdy zawód (czy grupa zawodów) oceniana jest z punktu widzenia ofert pracy, tzn. ich występowania na rynku pracy i prawdopodobnego wzrostu, spadku czy też utrzymania się ich liczby. Eksperci pracują w oparciu o przygotowaną listę zawodów, co umożliwia ich ocenę podczas jednego spotkania. Nazwy zawodów są dobrane w taki sposób, żeby jak najlepiej odzwierciedliły nazewnictwo stosowane w ofertach pracy przez pracodawców. Jak co roku, efekty pracy panelu eksperckiego będą prezentowane w formie plakatów oraz raportów dostępnych również w serwisie internetowym. Z wiedzy tej mogą skorzystać osoby indywidualne poszukujące swojego miejsca na rynku pracy. „Barometr zawodów” daje możliwość porównań z różnymi regionami Polski. Pomaga on również zaplanować politykę szkoleniową firm i instytucji zajmujących się podnoszeniem czy też nabywaniem nowych kwalifikacji zawodowych.
Autor tekstu: Magdalena Padacz