flaga Ukrainy
  • Kontrast strony

Profilaktyka to najistotniejsze przedsięwzięcie dążące do zapobiegania zrachowaniom ryzykownym. Dlatego też istotne jest wprowadzanie profilaktyki w różne aspekty życia, głównie młodego człowieka, który to najbardziej narażony jest i skłonny do zachowań ryzykownych. Kadra wychowawcza 11-16 Hufca Pracy w Kwidzynie często stara się przy spotkaniach z młodzieżą zasypywać uczestników treściami profilaktycznymi. W związku z tym uczestnicy, dnia 24 maja 2024 r. mieli możliwość wzięcia udziału w przedstawieniu pt. „Hejter” wystawionym w Kwidzyńskim Centrum Kultury przez Teatr Profilaktyczny Alert z Wrocławia.

Teatr Profilaktyczny Alert powstał z potrzeby rozmowy z dziećmi o rzeczach istotnych, które mają wpływ na ich prawidłowy rozwój emocjonalny i intelektualny. Celem działań profilaktycznych Teatru jest: uczenie empatii i szacunku do drugiego człowieka. Uświadamianie, że hejt jest przemocą, wskazanie możliwych konsekwencji grożących hejterom. Uświadamianie widzom jakie emocje u ofiar może rodzić hejt i jakie mogą być tego skutki. Rozwijanie kultury dyskusji, a także rozpowszechnianie przeciwdziałania przemocy w sieci.

Spektakl opowiada o życiu we współczesnym świecie, który jest coraz bardziej zagoniony, w którym panuje coraz większa znieczulica, w którym pieniądze i pogoń za nimi, przysłaniają to, co naprawdę ważne i bezcenne. Ten świat jest też światem istniejącym równolegle w dwóch przestrzeniach: rzeczywistej i wirtualnej. W tej drugiej często człowiek udaje kogoś kim nie jest, a błędne poczucie bezkarności i anonimowości skłania do podejmowania złych decyzji i ranienia innych. Powszechnym zjawiskiem jest hejt, który jest bronią używaną z taką łatwością, jakby nie było skutków jej użycia, a tymczasem one istnieją i mają swoje odzwierciedlenie w realnym świecie.

Tego typu przedsięwzięcia mają na celu mówić do młodych ludzi, bo to właśnie im przyszło żyć w czasach, w których dorasta się coraz trudniej. Istotne jest próbować wskazać właściwą drogę i szuka odpowiedzi, jak należy żyć, by niczego nie żałować.

Autor tekstu: Anna Flader
Autor zdjęć: Monika Miler / Anna Flader

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.