• Kontrast strony

PlantCrossing to społeczna akcja polegająca na wymianie i adopcji roślin. Akcja ta jest przyjazna środowisku naturalnemu. Niepotrzebne kwiaty, szczepki, sadzonki mogą dostać nowe życie lub znaleźć nowy dom.

Wymiany roślin w bibliotekach stają się coraz bardziej popularne. O Zielonej bibliotece można już przeczytać w niejednym artykule w Internecie, zachęca się coraz większe grono osób, instytucji do rozwijania tego trendu. PlantCrossing może działać pod hasłem „To jest eko, to jest w klimacie!”. Co istotne w ramach plantcrossingu, można nie tylko odbierać rośliny, które pozostawią dla nas inni, ale też jest możliwość się nimi po prostu wymienić. Zostawiamy roślinę, która nie pasuje już do naszego wnętrza tzn. może być za duża, za mała, po prostu nam nie pasuje.

Usytuowanie regałów z kwiatami w bibliotece nie jest przypadkowe, dzięki temu można przy okazji zachęcać również do odwiedzenia wypożyczalni i zabrać ze sobą książki, może też poradniki o kwiatach, roślinach czy ogrodach.

W Bibliotece Miejsko-Powiatowej w Kwidzynie akcja wymiany roślin doniczkowych działa już prężnie od dość długiego czasu. W holu głównym biblioteki napotykamy plakat promujący akcje. Na Facebooku czy stronie internetowej biblioteki również znajdziemy informacje w jaki sposób działa akcja i jak można się do niej przyłączyć.

Z racji tego, iż młodzież z 11-16 Hufiec Pracy w Kwidzynie zawsze z chęcią podejmuje się udziału w akcjach społecznych i tym razem równie z pośpiechem włączyli się do udziału w plantcrossingu. Wcześniej przygotowane szczepki, które się już przyjęły oraz kwiaty przyniesione przez uczestników zostały zaniesione do Bibliotece Miejsko-Powiatowej w Kwidzynie, gdzie stanęły na półkach. Być może już nie długo znajdą swojego właściciela. 11-16 Hufiec Pracy również organizuje rożnego typu warsztaty, w których uczestnicy mają możliwość obcować z naturą oraz tworzyć piękne rzeczy z naturalnych komponentów.

Tego typu przedsięwzięcia mają ukazać uczestnikom jak ważne jest dzielenie się z innymi tym co mamy, jak ważne jest dawanie drugiego życia rzeczom, które mogą sprawić innym radość. Włączanie się w akcje społeczne to też świetna okazja, w której można poznać społeczeństwo, w którym żyjemy i odpowiadać na jego potrzeby.

Autor tekstu: Anna Flader
Autor zdjęć: Anna Flader

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.