• Kontrast strony

11-12 Hufiec Pracy w Gdyni, dnia 15 maja 2024 r. zorganizował wyjście dla młodzieży z Branżowej Szkoły I st. "Cosinus" w Gdyni do Muzeum Emigracji w Gdyni, a także spacer po gdyńskim porcie.

Muzeum mieści się nieopodal portu w dawnym budynku Dworca Morskiego. Nie bez powodu znajduje się ono w tym miejscu. W okresie międzywojennym było to miejsce tranzytowe dla wielu Polaków. Tu również cumowały legendarne polskie transatlantyki na czele z Batorym. Było to ostatnie miejsce, które widzieli wypływający i pierwsze miejsce dla przypływających do Gdyni.

Od 2 maja w Gdyni trwa sezon wycieczkowców. Szczęśliwie się złożyło, że w dniu wczorajszym w porcie gościł statek wycieczkowy AIDAmar, który na pokładzie może pomieścić 2050 pasażerów i 588 członków załogi. Mierzy on 254 metry długości i jego wygląd robi wrażenie.

Muzeum, w którym była młodzież opowiada dzieje emigracji Polaków na wszystkie kontynenty. W podróż ruszano pieszo, pociągami, na pokładach statków, później samolotów. W Muzeum można było wsiąść do wybudowanego wagonu, atrapy samolotu, jak i zobaczyć legendarnego Fiata 126 oraz 16-metrową makietę Batorego. Młodzież podążała śladami dawnych podróży przez Atlantyk i Amerykę, zapoznając się z opowieściami i wspomnieniami emigrantów. Ciekawym doświadczeń w murach muzeum była możliwość ujrzenia jak wyglądały dawne podróże, walizki, stare meble czy buty. Interesującą atrakcją we wnętrzu muzeum była możliwość skorzystania z odpoczynku po zwiedzaniu na wielkiej poduszce, która przypominała wielką falę. Młodzież chętnie spędziła tam dłuższą chwilę wsłuchując się w dźwięki fal. Na koniec wycieczki udano się na taras od strony miejsca cumowania wycieczkowców.

Muzeum Emigracji w Gdyni dla zainteresowanych daje możliwość bezpłatnego wejścia na wystawę stałą w środy. Niewątpliwie jest to jedno z tych miejsc w Gdyni, które trzeba odwiedzić.

Autor tekstu: Katarzyna Gęstwicka
Autor zdjęcia: Katarzyna Gęstwicka

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.