
Kapituła Samorządności zaplanowała dla uczestników OHP na marzec akcję pod hasłem „Tradycja i technologia – bezpieczna korespondencja to harmonia”. Współczesny świat zdecydowanie preferuje wirtualne formy kontaktu za pomocą social-mediów. Młodzież również nawiązuje i utrzymuje kontakty interpersonalne za ich pośrednictwem. Cyberświat daje niezliczone możliwości, ułatwia kontakt i skraca dystans. Niemniej stanowi sferę na tyle groźną, że nieuważne poruszanie się w Internecie może spowodować poważne kłopoty, niejednokrotnie mające bardzo przykre konsekwencje. Również te karne.
Nauka ustawiania prywatności i chronienia jej w social mediach jest ważna. Kadra opiekuńczo-wychowawcza z 11-20 Hufca Pracy w Bytowie prowadzi w bieżącym roku szkolnym zajęcia wychowawcze pod hasłem „Bezpieczni w sieci”, których celem jest zwrócenie młodzieży uwagi na konsekwencje cyberprzemocy, kradzieży danych osobowych oraz na naukę trafnego rozpoznawania niebezpiecznych kontaktów.
W ramach akcji Kapituły Samorządności młodzież zapoznała się również ze sztuką ręcznego pisania listów, która stanowi bezpieczną korespondencję. Wspólnie z kadrą wychowawczą z 11-5 Hufca Pracy w Lęborku dla uczestników z obu Hufców zorganizowane zostały warsztaty epistolografii. Młodzież zapoznała się z zasadami pisania listów, z poprawną budową takiej formy wypowiedzi pisemnej. Mieli również okazję do napisania swoim rówieśnikom kilku słów na swój temat.
Integracja młodzieży jest szczególnym aspektem pracy wychowawczej. Dzięki tej akcji młodzież z Bytowa napisała listy do uczestników z Lęborka i na odwrót. Wielu z nich z podekscytowaniem czeka na odpowiedź na swój list. To pokazuje, jak bardzo nastolatkowie potrafią być otwarci na relacje i kontakty z innymi osobami. Są ich ciekawi, cieszy ich również możliwość poznania nowych kolegów i koleżanek.
Autor tekstu: Kamila Bożek / Kamila Bednarz
Autor zdjęć: Kamila Bożek / Kamila Bednarz