Rozwijanie postaw przedsiębiorczych wśród młodzieży a także poznawanie mechanizmów rządzących rynkiem pracy to obszary działań w doradztwie zawodowym , na które zapotrzebowanie wciąż nie maleje. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom i zainteresowaniom doradczynie zawodowe Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej w Tarnobrzegu przeprowadziły w dniach od 24 do 30 kwietnia cykl spotkań z młodzieżą z Zespołu Szkół nr 3 w Tarnobrzegu- tzw. ”Budowlanki”- , uczącą się w Szkole Branżowej I stopnia, Liceum Ogólnokształcącym a także Technikum.
Uczestnicy zajęć mieli możliwość przede wszystkim w sposób praktyczny sprawdzić swoje predyspozycje przedsiębiorcze uczestnicząc w rozgrywkach Chłopskiej Szkoły Biznesu. Ta nietuzinkowa gra symulacyjno-edukacyjna, oparta nota bene na autentycznej historii przedsiębiorczych chłopów- rzemieślników z małopolskiego Andrychowa dostarczyła wielu emocji a także postawiła grających w sytuacjach wymagających podejmowania przemyślanych decyzji, brania odpowiedzialności, kalkulowania zysków i strat.
Doradczynie zawodowe poruszały również na zajęciach z młodzieżą tematykę rynku pracy. W tym celu dokładnie zostało przedstawione narzędzie, jakim jest Barometr Zawodów , pozwalające zorientować się w prognozach, co do zawodów deficytowych , zrównoważonych i nadwyżkowych na obszarze całej Polski .Młodzi ludzie zadawali liczne pytania świadczące o ich zaangażowaniu, a osoby chętne zapisały się na test predyspozycji zawodowych, jakim jest Kwestionariusz Zainteresowań Zawodowych do wykonania już w siedzibie Centrum .
Wszystkim uczniom przedstawiona została oferta Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Tarnobrzegu z uwzględnieniem prowadzonego obecnie naboru do projektu „Odpowiedzialni za przyszłość”.
Tekst: H. Śmigała – doradczyni zawodowa MCIZ
Zdjęcia : R. Wojtaszek – MCIZ Tarnobrzeg ; M. Wiącek – nauczycielka przedsiębiorczości w ZS nr 3 w Tarnobrzegu