W Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Iwoniczu odbyły się zajęcia edukacyjne o tematyce agresji. Jest to temat niezwykle ważny, ponieważ nigdy nie traci na swojej aktualności i dotyczy każdego z nas. Nie ma bowiem osoby, która na danym etapie swojego życia nie zetknęłaby się z jakąś formą przemocy.

Jak podaje definicja opracowana przez amerykańskiego psychologa Philipa Zimbardo agresja jest swoistą reakcją polegającą na wyrządzaniu krzywdy sobie lub innym. Może polegać również na niszczeniu przedmiotów. W literaturze przedmiotu można znaleźć wiele różnych podziałów, na które dzieli się agresję. Najbardziej popularny jest podział na agresję fizyczną, słowną, symboliczną oraz agresję sterowaną przez złość, która polega na zaplanowanej chęci wyrządzenia szkody innym.

Agresja jest zjawiskiem, które niestety w dużej mierze dotyczy młodzieży. Jest to problem, który ciągle jest obecny w szkołach. Dlatego tak ważne jest, aby młodzi ludzie  wiedzieli, jakie są przyczyny tego zjawiska, jakie konsekwencje pociągają za sobą zachowania agresywne. I najważniejsze, aby poznali techniki, jak w skuteczny i asertywny sposób radzić sobie z agresją skierowaną bezpośrednio do nas oraz jak panować na złością i frustracją, żeby samemu nie stać się potencjalnym agresorem.

W ramach zajęć młodzież z Ośrodka Szkolenia i Wychowania obejrzała krótki materiał filmowy na UM Portal Edukacyjny pt. „Agresja wśród uczniów”, wzięła udział w pogadance na temat agresji oraz wypełniła test sprawdzający wiedzę na temat omawianego zagadnienia.

Autor tekstu: Anna Hajduczek wychowawca OSiW w Iwoniczu

Autor zdjęć: Sabina Kilar kierownik internatu OSiW w Iwoniczu

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.