Pożegnanie z absolwentami OSiW w Oleśnie miało miejsce podczas trzydniowej wycieczki sportowo - turystycznej do Karpacza. Punktem wypadowym wspólnego zwiedzania najbliższej okolicy był Dom Tyrolski w Mysłakowicach, jeden z kilkudziesięciu zachowanych domów tyrolskich na Dolnym Śląsku. Jego drewniane, wyjątkowo urokliwe balkony, bogato zdobione wsporniki oraz charakterystyczne balustrady wprawiły wszystkich uczestników wycieczki w wyjątkowy nastrój.
Już pierwszego dnia naszej wyprawy zwiedziliśmy unikatową na skalę światową atrakcję turystyczną – Świątynię Wang w Karpaczu. Punktem obowiązkowym na mapie Karpacza był również Dziki Wodospad. Jest to jedno z bardziej niezwykłych i magicznych miejsc w Karpaczu. Po sesji zdjęciowej na tle urokliwego wodospadu był jeszcze spacer deptakiem, który stanowi turystyczne centrum Karpacza. Tu można było kupić pamiątki z wycieczki i zrobić drobne zakupy. Zwieńczeniem pierwszego dnia wycieczki był grill, przygotowany wspólnie z wychowankami. Kolejny dzień był dla nas wszystkich ogromnym wyzwaniem. Mieliśmy w planie zdobyć Śnieżkę – szczyt Karkonoszy. Wędrówkę rozpoczęliśmy niebieskim szlakiem od Świątyni Wang. Podejście do Schroniska „Samotnia” zajęło nam około dwie godziny. Podczas wchodzenia pod górę, a także nad Małym Stawem mogliśmy podziwiać piękno górskiego krajobrazu, zrobić sobie ciekawe zdjęcia, posilić się i odpocząć. Pogoda niestety zaczęła się powoli pogarszać i trzeba było podjąć decyzję o przerwaniu wspinaczki. Po dotarciu do schroniska „Strzecha Akademicka” wróciliśmy czarnym szlakiem do Karpacza. Zmęczeni i głodni zjedliśmy w Karpaczu ciepły obiad i wróciliśmy do Mysłakowic.
Trzeciego dnia wyprawy, w drodze powrotnej zwiedziliśmy Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska, który powstał w 2003 roku na terenie niedziałającej już dziś fabryki dywanów. W ten sposób mogliśmy m.in. zrobić sobie zdjęcia „na Śnieżce” oraz zobaczyć i zapoznać się z obiektami zabytkowymi takimi jak: pałace, kościoły, starówki dolnośląskich miast, odwzorowanymi dokładnie w skali l:25. Na zakończenie naszej wyprawy zwiedziliśmy Kościół Pokoju w Świdnicy. Jest to największy drewniany kościół w Europie, a zarazem najcenniejszy zabytek sakralnej sztuki protestanckiej Śląska. Obecnie kościół w Świdnicy jest wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zmęczeni, ale zadowoleni z wyprawy, cali i zdrowi wróciliśmy do internatu. Młodzież przyznała, że z łezką w oku będzie wspominać razem spędzony czas.
Marcin Kołacha, Beata Tomczak