„Pasja-odwaga-motywacja” to hasło tegorocznego Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery. Są to trzy kluczowe filary, które napędzają nas do działania, zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Bez pasji trudno utrzymać motywację, a bez odwagi – pasja nigdy nie stanie się czymś więcej, dlatego tak ważne jest, abyśmy wspierali młodzież w odkrywaniu i rozwijaniu tych trzech filarów, które będą fundamentem ich sukcesu zawodowego.
23 października 2024 r. w Miejskim Domu Kultury w Oleśnie odbył się warsztat edukacyjny, organizowany przez Powiatowy Urząd Pracy w Oleśnie oraz Opolską Wojewódzką Komendę OHP. Wydarzenie to było częścią projektu „Wsparcie rozwoju nowoczesnego kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie”, a honorowy patronat nad nim objęła Pani Bożena Konarska-Markiewicz - starosta oleski.Spotkanie rozpoczęło się przywitaniem wszystkich przybyłych gości przez Pana Macieja Flanka - Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Oleśnie oraz Pana Tomasza Górnego Zastępcę Komendanta Opolskiej Wojewódzkiej Komendy OHP w Opolu. Na spotkanie zostali zaproszeni uczestnicy sieci współpracy doradców zawodowych powiatu oleskiego oraz młodzież szkół średnich. Podczas spotkania wystąpili dwaj prelegenci, którzy poruszyli dwa istotne tematy.
Pierwszy warsztat to „Jak wspierać młodzież w rozwoju kariery zawodowej?”. Warsztat ten poprowadził Damian Dec. Trener Active Strategy, coach, facylitator. Od 2005 r. prowadzi szkolenia i treningi dla biznesu, organizacji pozarządowych i administracji publicznej. Specjalizuje się w budowaniu i zarządzaniu zespołami, zarządzaniu różnorodnością międzypokoleniową, prowadzeniu trudnych rozmów, przyjmowaniu i udzielaniu informacji zwrotnej oraz budowaniu motywacji i zaangażowaniu pracowników. W swoich szkoleniach opiera się o wyniki badań naukowych, tworząc okazję do ich wykorzystania w codziennej pracy zawodowej.
Kolejny warsztat pn. „Sztuka przemówień publicznych” został poprowadzony przez Przemysława Kutnyja - mówcę, certyfikowanego trenera biznesu, konferansjera i moderatora spotkań, facylitatora, jak i konsultanta MaxieDISC. W 2016 roku został Wicemistrzem Polski w przemawianiu (przemowy inspiracyjne). W styczniu 2017 roku został Mistrzem Polski w Przemowach Humorystycznych Toastmasters International. W 2021 roku uzyskał tytuł mistrza w przemówieniach w konkursie międzynarodowym (Toastmasters International). Pan Przemysław wznosi wystąpienia i prezentacje na wyższy poziom oraz jest autorem publikacji - tytuły jego prac to m. in.: 1. Sztuka autoprezentacji i wystąpień publicznych, wyd. PWN (2020). 2. Jak być zabawnym, a nie śmiesznym. Przewodnik po dobrej rozmowie w domu, w pracy, w życiu, wyd. Onepress (2022). 3. Szkoła retoryki. Jak przekonująco przemawiać, dyskutować i pisać, wyd. Onepress (2024)
W trakcie warsztatu nie zabrakło miejsca na dyskusje i integrację uczestników, co pozwoliło na wymianę doświadczeń i nawiązanie nowych kontaktów. Serdecznie dziękujemy prelegentom za sporą dawkę ciekawej wiedzy, motywacji oraz inspiracji do kolejnych działań. Dziękujemy wszystkim za otwartość i aktywne uczestnictwo. Liczymy na dalszą owocną współpracę.
Do zobaczenia na kolejnych spotkaniach.
Ewa Korzeniewska, Anna Małek