Dzień Matki obchodzony jest w 140 krajach na całym świecie, ale nie wszędzie w tym samym czasie. W niektórych krajach świętuje się w lutym, w innych w grudniu, ale najwięcej krajów postawiło jednak na maj. Samo świętowanie jednak, we wszystkich krajach wygląda podobnie: dzieci odwiedzają swoje mamy z laurkami, kwiatami czy słodyczami. W Polsce Dzień Matki pojawił się w okresie międzywojennym i obchodzony jest do dziś. Nasze Mamy świętują 26 maja. Tradycyjnie dzieci, zarówno małe jak i dorosłe, obdarowują swoje mamy kwiatami, czekoladkami, kartkami z życzeniami oraz różnorodnymi prezentami. W przedszkolach i szkołach organizowane są specjalne przedstawienia, akademie i występy, podczas których dzieci recytują wiersze i śpiewają piosenki dedykowane matkom. Ten wyjątkowy dzień jest okazją do rodzinnych spotkań, składania życzeń i obdarowywania mam prezentami. Wielu Polaków odwiedza tego dnia swoje matki, spędzając wspólnie czas przy stole, co podkreśla rodzinny charakter święta. Nieodłącznym elementem są także życzenia – zarówno te przekazywane osobiście, jak i wysyłane w formie wiadomości czy kartki pocztowej.
Młodzież z prudnickiego Hufca Pracy, również o swoich Mamach pamiętała i z tej okazji zrobiła gazetkę tematyczną oraz laurki. W pogadankach wymieniali się też pomysłami na prezenty dla mam, opowiadali co robili we wcześniejszych latach, aby sprawić radość swojej rodzicielce.
Nietypowe obchodzenie tego święta miało miejsce w Kędzierzynie-Koźlu. „Każdą inną ludzką miłość trzeba zdobywać, trzeba na nią zasługiwać pokonując stojące na jej drodze przeszkody, tylko miłość Matki ma się bez zdobywania i bez zasług” (H. Auerbach) - tymi słowami uczestnicy Hufca Pracy w Kędzierzynie-Koźle rozpoczęli swoje spotkanie z poezją w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Tematyka wierszy, data spotkania i miejsce nie była przypadkowa, bo wychowawcom bardzo zależało, żeby młodzież choć na chwilę zatrzymała się w drodze swoich codziennych spraw i przypomniała sobie, że 26 maja jest Dzień Mamy. Dzień, w którym każda z Mam powinna poczuć się wyjątkowa i najważniejsza. Podczas spotkania każdy z uczestnik kolejno odczytał fragmenty dzieł Wisławy Szymborskiej, ks. Twardowskiego, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i innych bardziej i mniej znanych poetów, co stało się punktem wyjścia do wspólnej dyskusji na temat roli mamy w życiu każdego człowieka. Podczas zajęć na stołach rozłożone były zdjęcia prac malarskich, na których widniały portrety mamy z różnych epok kulturowych, które miały jeszcze bardziej wzmocnić obraz tego, o czym młodzież czytała na głos. Niesamowicie było patrzeć, jak młodzież z minuty na minutę coraz aktywniej angażowała się w podróż przez świat poezji, chętnie czytając kolejne wersy wielkich dzieł literackich. Ostatnim etapem tej podróży było wysłuchanie bardziej współczesnego tekstu o mamie, wykonanego przez poniekąd bardzo znanego młodzieży wykonawcę Szymona Sobla (artystyczna nazwa: SOBEL). Na zakończenie miał miejsce poczęstunek, który był podsumowaniem tego niecodziennego spotkania młodzieży z tekstem poetyckim, od którego tak bardzo dzisiejsza młodzież stroni, a który mógłby stać się początkiem pięknego wstępu do świata uczuć i emocji naszych uczestników.
Jednym z symboli Dnia Matki jest własnoręcznie wykonana laurka, dlatego młodzież z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Oleśnie zapragnęła obdarować swoje matki własnoręcznie zrobionymi laurkami, które wykonali w trakcie warsztatów. Efekty ich pracy widać na zamieszczonych zdjęciach.
Dzień Matki to okazja do wyrażenia miłości, wdzięczności i szacunku dla matek, dlatego wszystkim Mamom życzymy zdrowia, zadowolenia z pociech i spełnienia marzeń!
Małgorzata Szewczyk, Emilia Ostrowska - Ulman, Aneta Majkut