22 kwietnia w dąbrowskiej jednostce odbyły się warsztaty przeznaczone dla uczestników zainteresowanych naturalną pielęgnacją. Celem zajęć było pogłębienie świadomości młodzieży na temat szkodliwości niektórych składników wykorzystywanych do produkcji kosmetyków konwencjonalnych oraz wzrost zaufania do skuteczności kosmetyków naturalnych i nabycie wiedzy, pozwalającej na samodzielne tworzenie produktów do pielęgnacji ciała.
Warsztaty składały się z części merytorycznej oraz praktycznej. W pierwszej części spotkania uczestniczki nauczyły się podstaw analizowania składu kosmetyków. Poznały siedem grup substancji, które są zaliczane do szkodliwych oraz wady i zalety kosmetyków naturalnych. Dziewczęta obejrzały również prezentację na temat podstaw naturalnej pielęgnacji, z której dowiedziały się, w jaki sposób pielęgnować ciało, twarz i włosy, wykorzystując do tego jedynie naturalne surowce o różnych właściwościach, które można dopasować do indywidualnych potrzeb swojej skóry. Uczestniczki wzbogaciły swoją wiedzę dotyczącą codziennej pielęgnacji młodej cery. Młodzi ludzie dowiedzieli się, że przy pomocy ogólnodostępnych składników można wykonać kosmetyki, które znacznie przewyższają te drogeryjne, zarówno jakością, jak i skutecznością i bezpieczeństwem. Poznali również podstawy aromaterapii oraz zastosowanie i właściwości niektórych ziół w kosmetyce.
Część praktyczna warsztatów miała na celu przybliżenie uczestniczkom procesu tworzenia i komponowania naturalnych kosmetyków. Młodzież pod okiem wychowawcy, korzystając ze sprawdzonych receptur, wykonała kosmetyki dostosowane do swoich potrzeb i preferencji. Z połączenia naturalnych olejów, olejków eterycznych, glinki kosmetycznej, octu jabłkowego, naparów ziołowych oraz produktów żywnościowych, takich jak: zmielona kawa, soda oczyszczona, ziarenka maku i lnu, powstały: mgiełki zapachowe, peeling do ciała, antyperspirant w proszku, tonik do stylizacji włosów, odżywcze masło do ciała oraz balsam do ust.
Uczestniczki warsztatów przyznały, że udział w nich był doskonałą zabawą, a odkrywanie tajników tworzenia własnych receptur jest niezwykle wciągające, pobudza kreatywność i wzmacnia wiarę we własne możliwości.
Fot. 1,2,3,4,5 Uczestniczki podczas warsztatów naturalnej pielęgnacji
Tekst – Katarzyna Łukasik
Zdjęcia – Grażyna Kochanek