• Kontrast strony

Dni 29 kwietnia uczestnicy Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Nowym Sączu wzięli udział w zajęciach o tematyce profilaktyki uzależnień od narkotyków, które przeprowadziły studentki Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu.

Podczas prezentacji multimedialnej młodzież dowiedziała się nie tylko, jakie są rodzaje narkotyków, ale głównie uświadomiła sobie, że substancje psychoaktywne, oprócz skutków krótkotrwałych, niosą ze sobą głównie zagrożenia długoterminowe - psychiczne, fizyczne i społeczne. Młodzi ludzie poznali na czym polegają etapy wychodzenia z nałogu, czyli detoksykacja, rehabilitacja i leczenie post rehabilitacyjne. Dowiedzieli się, że nie ma czegoś takiego jak „bezpieczna dawka”, bezpieczny moment”, „bezpieczne zachowanie pod wpływem używek” oraz gdzie osoby uzależnione mogą szukać pomocy w Nowym Sączu. Studentki przedstawiły uczestnikom jak można uchronić się przed nałogiem, czyli nie bać się mówić „NIE”, nie ulegać presji rówieśniczej. Uświadomiły im, że lepszymi sposobami radzenia sobie ze stresem i trudnościami jest np.: aktywność fizyczna, joga, ćwiczenia oddechowe.

Fot. 1 Uczestnicy podczas zajęć

Tekst i zdjęcie – Anna Truchan, Barbara Jędrzejczyk


 

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.