W dniu 16 czerwca 2023 roku w HP 5-16 w Sieradzu odbyły się zajęcia w Sieradzkim Parku Etnograficznym który mieści się w okolicy Wzgórza Zamkowego i jest częścią Muzeum Etnograficznego Ziemi Sieradzkiej.
Celem zajęć było rozwijanie wiedzy o kulturze Ziemi Sieradzkiej i jej związkach z kulturą narodową. Ponadto powyższe zajęcia pozytywnie wpłynęły na ugruntowanie poczucia tożsamości narodowej przez rozwój tożsamości regionalnej.
Pierwszym obiektem w parku etnograficznym była, przeniesiona w latach 60. XX wieku, a wybudowana w pierwszej połowie XIX wieku, chałupa ze Zgierza, zwana Domem Tkacza. Budynek ten został zaadaptowany do celów muzealniczych. Na terenie sieradzkiego parku znajdują się również budynki typowo sieradzkie, wzorowane na dawnej zabudowie regionalnej z II połowy XIX wieku, m.in. chałupa szeroko frontowa z Sieradza-Męki, pokryta strzechą i zagroda rzeźbiarza Szczepana Muchy. We wnętrzu można zobaczyć izby mieszkalne z tego samego okresu oraz warsztat tkacki. Znajduje się również stodoła ze wsi Ruda, a także obórka z wozownią z przełomu XIX i XX wieku. Ponadto można zobaczyć akcesoria i narzędzia stosowane w ówczesnych czasach.
Na zakończenie lekcji historii uczestnicy delektowali się upieczonymi przy ognisku kiełbaskami, ziemniakami i chlebem, dzieląc się swoimi przemyśleniami o życiu i planach na przyszłość.
Tekst i zdjęcia: kadra 5-16 Hufca Pracy w Sieradzu