W dniach 21 – 27.05.2023r. uczestnicy Hufca Pracy 5-6 w Łodzi wraz z kadrą pedagogiczną realizowali projekt polsko-niemiecki pod nazwą: "Fachaustausch Holz/ Wymiana fachowa: drewno". Był to projekt realizowany razem z Fundacją Kreisau-Initiative e. V. Pierwszym miejscem, gdzie zatrzymała się młodzież był Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Krzyżowej. Tam polska młodzież spotkała się z grupą młodzieży z Niemiec oraz z ich opiekunami, trenerami i liderem projektu. W trakcie prowadzonych zajęć integracyjnych młodzież poznawała się, wymieniała zainteresowaniami oraz oczekiwaniami związanymi z projektem. Kluczowym elementem projektu był wyjazd do Oświęcimia. Po przyjeździe do miasta i krótkim odpoczynku uczestnicy inicjatywy wybrali się na zwiedzanie Muzeum Auschwitz I Birkenau oraz Muzeum Auschwitz II Birkenau z przewodnikiem. Podczas spaceru na twarzach młodych ludzi było widać zaciekawienie, smutek, przerażenie skalą ludobójstwa, jakie zostało dokonane na tych terenach. Na miejsce zakwaterowania przybyliśmy zmęczeni, przytłoczeni historią oraz wrażeniami jakich zaznaliśmy podczas zwiedzenia.
Kolejnego dnia w Muzeum Auschwitz I Birkenau, młodzież spotkała się z dyrektorem panem Andrzejem Kacorzykiem. Po przywitaniu uczestnicy projektu zabrali się do pracy. W stolarni na terenie obozu czekały ławki, które były do renowacji. Łącznie do odnowy było około 30 ławek. Część z nich była w obozie Auschwitz I Birkenau w budynku, a kolejne były na zewnątrz w obozie Auschwitz II Birkenau. Młodzież podeszła do zadania bardzo odpowiedzialnie.
W takcie projektu odbyła się również wycieczka do Krakowa. Każdego dnia uczestnicy projektu spotykali się na podsumowaniu dnia tzw. ewaluacji, gdzie mogli wymienić się własnymi spostrzeżeniami, myślami, refleksją o tym, co odbywało się w przemijającym dniu oraz od momentu przyjazdu. Na zakończenie projektu każdy z uczestników otrzymał podziękowanie, zaświadczenie o wykonaniu świadczeń wolontariackich na rzecz obozu oraz certyfikat Erasmus+.
Dla każdego uczestnika udział w przedsięwzięciu to wielkie przeżycie historyczne, kulturowe i emocjonalne.
Tekst: Małgorzata Krala
Zdjęcia : Bożena Pelińska