Hufiec Pracy 5-1 w Łodzi
Dnia 30.06.2021 r. uczestnicy Hufca Pracy 5-1 w Łodzi wzięli udział w wycieczce do Spały oraz Tomaszowa Mazowieckiego zorganizowanej w ramach programu autorskiego „Bądź aktywny w każdym wieku”.
Pierwszym etapem wyjazdu była wizyta w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Spale. Młodzież miała możliwość zobaczenia na jakim terenie przygotowują się zawodnicy różnych dyscyplin sportowych. Uczestnicy chętnie wzięli udział w przygotowanych przez wychowawców małych zawodach sportowych – biegu na 400 metrów oraz skoku w dal, które wyłoniły przyszłych sportowców. (Zdjęcie 2).
Kolejnym miejscem które odwiedziliśmy był Bunkier w Konewce. Za sprawą przewodnika dowiedzieliśmy się, że żelbetowy schron kolejowy ma 380 metrów długości i miał za zadanie chronić ludność między innymi przed skutkami ataku gazowego. W środku zachowało się wiele oryginalnych przedmiotów z czasów II wojny światowej. Mieliśmy okazję zobaczyć również inne mniejsze schrony znajdujące się w okolicy, które służyły jako zaplecze techniczne, między innymi kotłownie i zbiorniki wody. Jednak największą atrakcją było przejście bardzo niskim podziemnym tunelem. (Zdjęcie 3).
Uczestnicy wzięli udział w kolejnej lekcji historii w Skansenie Rzeki Pilicy – w miejscu, gdzie również wiele przedmiotów zachowało się w oryginale a pozostałe zostały odtworzone w miniaturach nawet w taki sposób, by sprawdzić własnoręcznie jak dawniej działał młyn. Młodzież była bardzo zainteresowana opowieściami z dawnych czasów, chętnie zadawała pytania przewodnikowi, a dwie uczestniczki spróbowały swoich sił i same wytworzyły mąkę z ziarna. (Zdjęcie 4).
W okolicy Skansenu znajdują się Niebieskie Źródła, gdzie również się wybraliśmy. Mogliśmy zobaczyć błękitno-niebieskie przebarwienia na wodzie, które powstają na skutek rozproszonego światła słonecznego. W tym miejscu zwiedziliśmy między innymi „Wyspę Płaczących Wierzb”, „Wyspę Samotnego Modrzewia” oraz „Wyspę Kacząt”. (Zdjęcie 5).
Następnym miejscem, w które się udaliśmy była podziemna trasa turystyczna w Grotach Nagórzyckich. Mieliśmy okazję zobaczyć wydrążone w skale korytarze i pieczary, które powstały na skutek wydobywania piasku kwarcowego od XVIIIw. przez ówczesnych chłopów. Początkowo surowiec był użytkowany w celach gospodarskich ale z czasem stał się cenny i wydobywano go na potrzeby przemysłowe. Dodatkowo przewodnik zapoznał nas z legendami dotyczącymi Grot, a to w połączeniu ze znalezieniem się pod ziemią, ciemniejszym światłem oraz pieczarami wokół wywoływało w nas niemałe emocje.
W trakcie całej wycieczki młodzież skorzystała z dużej siłowni na świeżym powietrzu, bo przecież trzeba być aktywnym w każdym wieku! Na koniec dnia wybraliśmy się nad Zalew Sulejowski, gdzie mogliśmy chwilę odpocząć i zrelaksować po tylu atrakcjach. Uczestnicy byli zachwyceni krajobrazem i wyrazili ogromną chęć powrotu w to miejsce. (Zdjęcie 6).
Tekst i zdjęcia: Beata Nowak