W dniu 30 maja 2022r odbyła się wizyta studyjna do Kutnowskiej Fabryki AMZ-Kutno S.A. Wizyta została zaplanowana przez doradców zawodowych – Karolinę Kłosińską z Młodzieżowego Centrum Kariery w Rawie Mazowieckiej oraz Krzysztofa Baranowskiego z CEiPM w Skierniewicach. Uczestnikami wizyty była młodzież z Hufca Pracy w Rawie Mazowieckiej oraz absolwenci.
Wizyta studyjna rozpoczęła się prelekcją na temat historii założenia fabryki, jej specjalizacjami. Następnie młodzież mogła zobaczyć pracę tego przedsiębiorstwa mającego ponad 20000 m2 powierzchni produkcyjnej od środka. Wizytę rozpoczęliśmy we wiązkowni- jest to miejsce w którym powstaje całe okablowanie pojazdów- między innymi karetek, wozów pancernych etc.
Następnie przeszliśmy do hali w której powstawały formy do zabudów pojazdów –między innymi półki, obudowy do klimatyzacji. Wszystko to zostało zmechanizowane –przez nowoczesne maszyny, które nosiły nazwy tj. Jadzia, Krysia. Nazwy powstały w celu uproszczenia procesu produkcji dla osób, które są odpowiedzialne za projekty ( proces technologiczny).
Kolejnym punktem zwiedzania była hala w której powstawały karetki pogotowia między innymi dla Norwegii, Anglii oraz jako pierwsi mogliśmy zobaczyć karetkę pogotowia, która została stworzona do serialu telewizyjnego NA SYGNALE.
Jako ostatni punkt zwiedzania była hala wojskowa. Ze względów bezpieczeństwa nie mogliśmy robić zdjęć, ale sprzęty jakie tam zastaliśmy budziły zachwyt oraz uśmiech na naszych twarzach. W tej hali mogliśmy zobaczyć zarówno produkcję samochodów policyjnych, wojskowych karetek, jak również samochodu do rozbrajania min czy pojazdów dla brygady antyterrorystycznej. Idąc dalej tym miejscem młodzież mogła zobaczyć profesjonalną lakiernię, spawalnię ( całkowicie zautomatyzowanego robota spawalniczego) oraz pojazd wojskowy na którym wykonywane są testy amunicji, pożarowe etc.
Na zakończenie wizyty zostaliśmy zabrani w miejsce gdzie nawet telefony same się wyłączają i tracimy łączność ze światem mianowicie jest to sala do badania emisyjności fal w pojazdach. W tym miejscu badane jest auto pod kątem emisyjności fal czy natężenie dźwięku jakie wydaje podczas jazdy pojazd.
Podczas wizyty panowała bardzo przyjemna atmosfera, młodzież pogłębiła swoje zainteresowania związane z motoryzacją, dowiedziała się wielu interesujących rzeczy związanych z produkcją zabudów. Uważam, że takie wycieczki są potrzebne młodzieży ze względu na fakt, że mogą być naocznym świadkiem całego procesu produkcyjnego, jak również pozostanie na długo w pamięci .
Tekst: Karolina Kłosińska- doradca zawodowy MCK OHP w Rawie Mazowieckiej, Zdjęcia: Krzysztof Baranowski i Karolina Kłosińska