W miniony piątek reprezentacja uczestników Hufca Pracy 5-6 w Łodzi oddała hołd „Żołnierzom Wyklętym” oraz Polakom – Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata nawiązując do świąt obchodzonych w pierwszym tygodniu marca.
W poniedziałek, 1 marca, obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – święto państwowe uchwalone w lutym 2011 jako „wyraz hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny” (L. Kaczyński). Wybór tej daty nie jest przypadkowy – 01.03.1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. O „Żołnierzach Wyklętych” i ich historii uczestnicy Hufca dowiedzieć się mogli w trakcie zorganizowanych w tym dniu zajęć oraz z materiałów wskazanych na Facebooku. Podsumowaniem zdobytej wiedzy było symboliczne złożenie kwiatów pod Pomnikiem Ofiar Komunizmu przy al. Anstadta.
6 marca obchodziliśmy natomiast Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych – wspomnienie osób, które narażając swoje życie sprzeciwiały się reżimom totalitarnym w XX wieku. Święto to wiąże się z rocznicą śmierci Mosze Bejskiego – więźnia obozu koncentracyjnego w Płaszowie, inicjatora Ogrodu Sprawiedliwych w Jerozolimie, sędziego Sądu Najwyższego w Jerozolimie. Bejski jest również współtwórcą definicji „Sprawiedliwego wśród Narodów Świata” – tytułu, który otrzymują osoby nie będące Żydami, które ratowały Żydów podczas Holocaustu. Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych jest niejako rozszerzeniem idei Sprawiedliwych wśród Narodów Świata – w 2012 r. Parlament Europejski rozszerzył pojęcie „Sprawiedliwego” tak, by obejmowało ono wszystkie osoby, które „motywowane osobistym poczuciem odpowiedzialności przeciwstawiały się zbrodniom przeciwko ludzkości i totalitaryzmowi”. W hołdzie pamięci wszystkim Sprawiedliwym uczestnicy Hufca zwiedzili łódzki Park Ocalałych otwarty w 60. rocznicę (tj. 30.08.2004) likwidacji przez Niemców Litzmannstadt Ghetto oraz złożyli kwiaty pod Pomnikiem Polaków Ratujących Żydów, na ścianach którego znajdują się nazwiska osób uhonorowanych tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.
Celebracja tych świąt stanowiła okazję do odbycia niezwykłych lekcji historii, zachęcających uczestników nie tylko do pogłębiania ich wiedzy, ale też wzmacniania poczucia przynależności narodowej, kształtowania postawy patriotyzmu oraz umiłowania idei wolności i sprawiedliwości.
Tekst i zdjęcia: Irena Szymankiewicz